Փարիզյան համաձայնագիրը և Դոհայի փոփոխությունը վավերացվեցին
ՀՀ Ազգային Ժողովը 2017թ.-ի փետրվարի 9-ին վավերացրել է «Կլիմայի փոփոխության մասին» ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի «Փարիզյան համաձայնագիրը», որն ուժի մեջ կմտնի  2017թ. ապրիլի 22-ին: Համաձայնագիրը, որն ընդունվել է ՄԱԿ-ի Կոնվենցիայի Կողմ երկրների 21-րդ համաժողովի ընթացքում, ունի իրավական ուժ, և ըստ դրա աշխարհի բոլոր պետությունները ստանձնում են կլիմայի փոփոխության զսպմանը նպատակաուղղված հանձնառություններ:
Փարիզյան համաձայնագիրը ուժի մեջ մտավ 2016թ.-ի նոյեմբերի 4-ին, իսկ դեկտեմբերի 7-ի դրությամբ դա վավերացվեց 125 երկրների կողմից: Ըստ համաձայնագրի զարգացող երկրների կողմից ջերմոցային գազերի արտանետումների կրճատման կամ սահմանափակման գործողությունները պետք է մեկնարկեն 2020թ.-ից: Բոլոր երկրների փոխհամաձայնությամբ որոշվել է զսպել մթնոլորտի գլոբալ միջին ջերմաստիճանի բարձրացումը նախաարդյունաբերական շրջանի (1850թ.) ջերմաստիճանի նկատմամբ 2 աստիճանից ցածր մակարդակում` միաժամանակ ձգտելով չգերազանցել 1.5 աստիճանը (ավելի մանրամասն):
2017թ.-ի փետրվարի 9-ին վավերացվել է նաև 2012թ.-ի դեկտեմբերի 8-ին հաստատված` Կիոտոյի արձանագրության Դոհայի փոփոխությունը: Դրանով հնարավորություն է ստեղծվում շարունակել Մաքուր զարգացման մեխանիզմի շրջանակներում մշակված նախագծեր, ինչպես նաև օգտվել Կիոտոյի արձանագրության շրջանակում ստեղծված Հարմարվողականության հիմնադրամից (ավելի մանրամասն):
Իր հայտարարության մեջ ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանը նշեց. «Ուրախ եմ տեսնել, որ այսօր ՀՀ Ազգային Ժողովը ձայների մեծամասնությամբ վավերացրեց Փարիզյան համաձայնագիրը: Վավերացումը ցույց է տալիս ՀՀ-ի պատրաստակամությունը կատարել պարտավորությունը՝ իրականացնելու փաստաթղթի դրույթըները կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի վերաբերյալ»:

Paris agreement and Doha amendment ratified
On February 9, 2017, the RA National Assembly ratified the Paris Agreement of the UN Framework Convention on Climate Change, which will enter into force on April 22, 2017.   The Agreement, signed on December 12, 2015 and adopted at the 21st Conference of Parties to the Convention, has legal force and imposes climate change restrain measures on all the states worldwide.
The Agreement that came into effect on November 4, 2016, and 125 countries ratified it as of December 7, 2016. According to the Agreement, developing countries commence their activities for reducing greenhouse gases emissions reduction and limitation in year 2020. With mutual concent of all the countries it was decided to restrain the rise in the average temperature of global atmosphere to the maximum of 2 degrees above the pre-industrial levels (year 1850), while at the same time trying to not exceed 1.5 degrees (more details).
On February 9, 2017, Doha Amendment to Kyoto Protocol was also ratified. It was signed on December 8, 2012. This document allows to continue implementation of projects in the frames of Clean Dvelopment Mechanisms, as well as use financing of Adaptation Fund established in teh fraems of Kyoto protocol (more details).
“I am happy to see that today the Armenian National Assembly by a majority vote ratified the Paris Agreement. The ratification shows the willingness of Armenia to fulfill obligation on implementation of the document’s provisions on the fight against climate change,” the French Ambassador to Armenia said in a statement.