Հայաստանի գյուղական համայնքներն ապացուցում են, որ անտառների վերականգնումը յուրաքանչյուրիս պարտականությունն է. արտանետումների նվազեցման ԵՄ կայուն մոդել
16 հունիսի 2020
Հայաստանին և Արևելյան գործընկերության մյուս երկրներին բաժին է ընկնում աշխարհում ածխածնային արտանետումների 1,17 տոկոսը, թեև այդ երկրներում էներգամատակարարման 80 տոկոսը հանածո վառելիքն է կազմում։ Այդ պատճառով ԵՄ-ն աջակցում է այս տարածաշրջանում «կանաչ» սկզբունքների ներդրմանը բոլոր ոլորտներում, այդ թվում՝ անտառահատումներից ազդվածներին։
Հայաստանում անտառապատ տարածքներին հարող համայնքները կարևոր դեր են խաղում անտառի, նրա կենսաբազմազանության պահպանության և անտառային փխրուն էկոհամակարգի կայուն կառավարման գործում։ Անտառապատ տարածքների հազարավոր հեկտարներ ժառանգած մարդիկ սկսում եմ գիտակցել, որ անտառի պահպանումն ու զարգացումը նպաստավոր է ոչ միայն վայրի բնության, այլև դրա հարևանությամբ ապրող մարդկանց համար։
Վաղ առավոտյան անտառներում աշխատող մարդիկ խմբեր են կազմում և 7-8 ամենագնաց մեքենաներով ուղևորվում հարակից անտառտնտեսություններ։
Մի քանի տասնյակ կիլոմետր ժամեր շարունակ մեքենաներով ճամփորդելով՝ նրանք անցնում են փոքր փայտաշեն տնակների՝ մարդկանց և կենդանիների բնակատեղերի կողքով։ Անցնում են բնության գրկում հանգստացող գյուղացիների, խատուտիկների դաշտերի, գեղեցիկ ծառերի, կովերի նախիրների և ձիերի երամակների մոտով։
Ամեն օր բարձրանալով անտառային զառիվեր ճանապարհներով՝ անտառում աշխատող մարդիկ ժամանակ առ ժամանակ կանգ են առնում, հանգստանում և աղբյուրից ջուր հավաքում՝ ծարավը  հագեցնելու և մեքենաների շարժիչները սառեցնելու համար։
Աշխատանքային օրվա զգալի մասը՝ ավելի քան հինգ ժամ, մարդիկ անցկացնում են ճանապարհներին։
Ահա նրանք կանգնած են անտառի՝ պահպանվող տարածքներ շարժը սահմանափակող մեծ ցանկապատի մոտ։ Եվս մեկ կանգառ դարպասը բացելու համար, ու մեքենաների շարասյունը հասնում է նպատակակետին։
Տեղ հասնելուն պես վարորդները ստուգում են մեքենաներն ու շտկում փոքր անսարքությունները
Դուրս գալով մեքենաներից՝ անտառում աշխատող մարդիկ անմիջապես հանում են բահերն ու բրիչները և քայլում դեպի տնկարաններ․ այնտեղ մշակում են հողը ևհացենիներ, կաղնիներ ու եղևնիներ տնկում։
«Անցյալ տարի նույնիսկ եղել է՝ մի օրվա ընթացքում 600 ծառ եմ տնկել»,- հպարտությամբ ասում է աշխատողներից մեկը՝ Արմենուհի Մնացականյանը։
Ամբողջ օրը միասին անցկացնելով՝ այս մարդիկ մի ընտանիք են դարձել․ օգնում են իրար, կատակում, ծառերի ստվերում մի կտոր հաց կիսում, չոր ճյուղեր են հավաքում, խարույկ վառում ու դրա վրա սուրճ կամ ուրցով թեյ պատրաստում։
Համայնքահեն անտառապահպանության և անտառվերականգնման ծրագրերը սոցիալ-տնտեսական օգուտներ են բերում գյուղական համայնքների բնակիչներին և միաժամանակ նպաստում նոր կանաչ տարածքների ստեղծմանը։ Դրանք նաև երկարաժամկետ դրական ազդեցություն ունեն մարդկանց առողջության և վայրի բնության պահպանության համար, ինչպես նաև՝ կենսական նշանակություն ունեն անտառում ապրող կենդանիների համար։
«Ամեն օր մենք փորձում ենք բարելավել  անտառի, վիճակը»,- ասում է Իջևանի (Հայաստանի Տավուշի մարզ) բնակիչ 62-ամյա Ռոբերտ Ներսեսյանը։ Արդեն 24 տարի է, ինչ նա աշխատում է անտառում․ սկզբում՝ որպես անտառապահ և անտառապետ, իսկ հիմա արդեն ծառատունկի ակտիվ մասնակից։
«Մարդիկ փոխվել են, նրանք հասկացել են, որ անտառը պետք չէ կտրել»,- ավելացնում է նա։ «Մենք սիրում ենք մեր աշխատանքըու,թեև այդքան չապրենք, որ տեսնենք՝ինչպես են այս ծառերը մեծանում, հուսով եմ՝ մեր երեխաներն ու թոռները շնորհակալ կլինեն մեր լավ գործի համար»։
Ռոբերտի ընկերը՝ Գևորգ Խոջոմյանը, հավելում է․ «Սա ամենաբարի գործն է, որ կարող ենք անել հետագա սերունդների համար, ու անտառի պահպանությունը բոլորիս պարտականությունն է»։
Երեկոյան ժամը ութն է։ Անտառում աշխատող մարդիկ տուն են վերադառնում՝ հոգնած, բայց երջանիկ, որ նման շնորհակալ աշխատանք են կատարում։
«ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագիրն օգնում է Արևելյան գործընկերության վեց երկրների կառավարություններին, այդ թվում՝ Հայաստանին, դիմակայել կլիմայի փոփոխությանը։ Այն աջակցում է երկրներին «Կլիմայի փոփոխության մասին» Փարիզյան համաձայնագրի իրագործման և կլիմային առնչվող քաղաքականությունների և օրենսդրության բարելավման հարցում։ Ծրագրի նպատակն է՝ սահմանափակել կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը քաղաքացիների կյանքի վրա և ավելի դիմակայուն դարձնել նրանց։ «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության (ԵՄ) կողմից և իրականացվում է ՄԱԶԾ-ի կողմից։

ARMENIA. 15 June 2020 - Armenia and the other Eastern Partnership countries account for 1.17 percent of the world’s carbon emissions, yet almost 80 percent of these countries’ energy supply comes from fossil fuels. This is why EU supports the integration of green principles in the region for lowering emissions across all sectors, including those caused by deforestation.
Communities neighbouring forested lands in Armenia play an important role in the protection of the forest, its biodiversity and sustainable management of fragile forest ecosystem. Having inherited thousands of hectares of woods, people have come to realize that forest protection and development is not only good for wildlife, but also for humans coexisting next to it.
Early in the morning groups of forest workers gather to get on 7-8 off-road vehicles to cover distances of several tens of kilometres to adjacent forestries.
Travelling for hours they pass by small wooden summer houses – abodes for people and livestock.
They pass by villagers having rest on nature, dandelion fields, beautiful trees, herds of cattle and horses.
On their daily commute of steep mountain roads, forest workers have occasional stops to rest and take on spring water to quench thirst and keep car radiators cool.
Over five hours spent behind the wheel takes up a substantial part of the working day.
Here they are at a large fence erected to restrict and limit movement out of protected forest areas. One more stop to open the fence and the column of cars reaches the destination.
Upon arrival drivers check their vehicles and fix minor issues.
“Last year there was even a day I planted 600 trees”, proudly says Armenuhi Mnatsakanyan, one of the tree planters.
Spending the whole day together these forest workers are like a family: they help and make jokes of each other, share food in the shade of trees, make fire with some dry branches and prepare a pot of coffee or thyme tea.
Community-based forest conservation and restoration projects carry socio-economic benefits for people residing in rural communities and contribute to the creation of new green spaces. They also have long-term implications for human health and protective effects for wild nature and forest-dwelling animals.
“Every day we provide a way to restore the forest to improved conditions”, says 62-year-old Robert Nersesyan from Ijevan (Armenia’s Tavush region), who has been working in the forest for 24 years, first as a forester and now as a tree planter.
“People have changed, they have understood that the forest should not be destroyed”, he adds. “We love our job and though we might not live up to seeing these trees grow old, we hope our children and grandchildren will be thankful for our good deeds”.
Robert’s friend Gevorg Khojomyan complements his thought, “This is the kindest thing we can do for generations to come and conservation of forest is everyone’s responsibility.”
8 o’clock in the evening. Forest workers return home tired but happy for the rewarding work they do.
EU4Climate helps governments in the six EU Eastern Partner countries, including Armenia, to act against climate change. It supports countries in implementing the Paris Climate Agreement and improving climate policies and legislation. Its ambition is to limit climate change impact on citizens’ lives and make them more resilient to it. EU4Climate is funded by the European Union (EU) and implemented by UNDP.