Հատուկ հաշվետվություն. ԳԼՈԲԱԼ ՏԱՔԱՑՈՒՄ 1.5ºC-ով
ՄԱԿ ԿՓՇԿ կողմից հրապարակվել է «ԳԼՈԲԱԼ ՏԱՔԱՑՈՒՄ 1.5ºC-ով» հատուկ հաշվետվությունը` ի պատասխան ԿՓՇԿ պահանջին «2018թ.-ին կազմել հատուկ զեկույց, որը կանդրադառնա նախաարդյունաբերական մակարդակից ի վեր 1.5°C-ով գլոբալ տաքացման ազդեցությանը և դրա հետ կապված ջերմոցային գազերի արտանետումների ուղիներին», ինչը ամրագրված է Կլիմայի փոփոխության մասին Միավորված ազգերի կազմակերպության շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի 21-րդ կոնֆերանսի որոշման մեջ։
ԿՓՇԿ դիտարկեց վերոնշյալ որոշումը 2016 թ. ապրիլին՝ նախապատրաստելով այս հատուկ հաշվետվությունը, որը միտված է կլիմայի փոփոխության վտանգին համաշխարհային արձագանքի, կայուն զարգացման և աղքատության վերացման ջանքերի ամրապնդմանը:
Համաձայն գնահատականների՝ մարդկային գործունեությունը ազդել է գլոբալ տաքացման վրա նախաարդյունաբերական մակարդակից ի վեր մոտ 1.0°C-ով (0.8°C- 1.2 °C հավանական տիրույթ): Գլոբալ տաքացումը, ամենայն հավանականությամբ, կհասնի 1,5°C-ի մինչև 2030-2052 թվականներին, եթե շարունակի բարձրանալ ընթացիկ տեմպերով:
Զեկույցում նշվում է, որ անտրոպոգենային արտանետումներից տաքացումը կշարունակի կլիմայական համակարգի հետագա երկարատև փոփոխությունների պատճառ հանդիսանալ, ինչպիսին է, օրինակ՝ ծովի մակարդակի բարձրացումը և դրա հետևանքները։  Կլիմայական ռիսկերը կախված են տաքացման մեծությունից և տեմպերից, աշխարհագրական դիրքից, զարգացման մակարդակից և խոցելիության աստիճանից, ինչպես նաև հարմարվողականության և մեղմման քաղաքականությունների ընտրության և կիրառման որոշումներից:

This Report responds to the invitation for IPCC ‘… to provide a Special Report in 2018 on the impacts of global warming of 1.5°C above pre-industrial levels and related global greenhouse gas emission pathways’ contained in the Decision of the 21st Conference of Parties of the United Nations Framework Convention on Climate Change to adopt the Paris Agreement.
The IPCC accepted the invitation in April 2016, deciding to prepare this Special Report on the impacts of global warming of 1.5°C above pre-industrial levels and related global greenhouse gas emission pathways, in the context of strengthening the global response to the threat of climate change, sustainable development, and efforts to eradicate poverty.
Human activities are estimated to have caused approximately 1.0°C of global warming above pre-industrial levels, with a likely range of 0.8°C to 1.2°C. Global warming is likely to reach 1.5°C between 2030 and 2052 if it continues to increase at the current rate.
Warming from anthropogenic emissions will continue to cause further long-term changes in the climate system, such as sea level rise, with associated impacts. Climate-related risks depend on the magnitude and rate of warming, geographic location, levels of development and vulnerability, and on the choices and implementation of adaptation and mitigation options.