Հայաստանի Երկարաժամկետ ցածր արտանետումներով զարգացման ռազմավարության նախագիծը ներկայացվեց Կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի Գիտական և տեխնոլոգիական խորհրդատվության գծով օժանդակ մարմնի 58-րդ նստաշրջանում
11 հունիսի 2023
Սույն թվականի հունիսի 9-ին, Գերմանիայի Բոնն քաղաքում` ՄԱԿ-ի Կլիմայի  փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի Օժանդակ մարմինների 58-րդ նստաշրջանի  (SB58) շրջանակներում (հունիսի 5 -15-ը) տեղի ունեցավ «Երկարաժամկետ ցածր արտանետումներով զարգացման ռազմավարությունների տեսլականը գլոբալ գույքագրման առաջին փուլին ընդառաջ» Հայաստանի կողմից կազմակերպված միջոցառումը:
2024 թվականին, Կոնվենցիայի Կողմերի համաժողովի 28-րդ համաժողովին (COP28) արդեն ամփոփված կլինի առաջին գլոբալ  գույքագրման գործընթացը (GST): Ուստի 2023 թվականը առանցքային է գնահատելու Փարիզյան համաձայնագրի նպատակին և դրա երկարաժամկետ նպատակադրումներին հասնելու ուղղությամբ երկրների հավաքական առաջընթացը: Այս նպատակով Կողմերը կստանան լրացուցիչ ուղեցույցներ՝ համապատասխանեցնելու իրենց Ազգային մակարդակով սահմանված գործողությունները (ԱՍԳ) Երկարաժամկետ ցածր արտանետումներով զարգացման ռազմավարություններին (ՑԱԶՌ), և ուղղորդում՝ առկա բացերը վերացնելու հնարավորությունների ուղղությամբ:
Միջոցառման նպատակը ներկայացրեց  ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ տիկին Գայանե Գաբրիելյանը՝ ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին և կիսվելով ՑԱԶՌ-ի մշակման գործընթացում Հայաստանի փորձի, գործընթացի ընթացիկ կարգավիճակի մասին տեղեկություններով՝ որպես երկրի կողմից քայլ ի նպաստ գլոբալ կլիմայական գործողությունների:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների գլխավոր տնօրինությունից (DG NEAR) պրն. Էրվան Մարտինը՝ ընդգծելով տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին զուգընթաց Արևելյան Եվրոպայի երկրների խոցելիության աճը կլիմայի փոփոխության հետևանքների նկատմամբ:
«Այս նպատակով, Եվրոպական հանձնաժողովը հանձնառու է շարունակական աջակցություն տրամադրել երկրներին բարձրացնելու կլիմայի փոփոխության նկատմամբ նրանց դիմակայու­նությունը, մեղմման և հարմարվողականության կարողությունները», -նշեց պարոն Էրվանը:
Հայաստանի ՑԱԶՌ-ի մշակման գործընթացը մեկնարկել է ԱլԳ երկրների համար՝ Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի շրջանակներում՝ 2022 թ. մարտից, որում  սահմանվել են ջերմոցային գազերի արտանետումների կրճատման ցուցանիշներ և թիրախներ ըստ մեղմման ոլորտների՝ էներգետիկա, տրանսպորտ, գյուղատնտեսություն, հողօգտագործում և անտառային տնտեսություն:
«ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի տարածաշրջանային համակարգող պարոն Եվգեն Գրոզան կարևորեց ԵՄ աջակցությունը ԱլԳ երկրներին, այդ թվում՝ Հայաստանին՝ ԱՍԳ և ՑԱԶՌ-երի մշակման գործընթացներում տրամադրված ֆինանսավորման, խորհրդատվությունների և ուղղորդման համար:
«Հայաստանի ՑԱԶՌ-ը մշակվել է ծրագրի շրջանակներում ոլորտային՝ ոլորտների տեխնիկական ուսումնասիրությունների, ինչպես նաև՝ Էներգախնայողության եվ վերականգնվող էներգետիկայի 2022-2030 թվականների ծրագրի հիման վրա», - նշեց պարոն Գրոզան:
Եզրափակելով իր ելույթը՝ տիկին Գաբրիելյանն իր երախտագիտությունը հայտնեց Եվրոպական միությանը ֆինանսավորման և տեխնիկական աջակցության համար, և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի գործընկերներին՝ Հայաստանի համար այդչափ կարևոր փաստաթղթի մշակման բարդ գործընթացին աջակցելու համար:
«ԱՍԳ վերանայմամբ Հայաստանը հռչակեց գլոբալ արտանետումների կրճատմանն ուղղված իր հանձնառությունը. այն է՝ 40 տոկոսով նվազեցնելու ջերմոցային գազերի արտանետումները մինչեվ 2030 թվականը: Իսկ ՑԱԶՌ-ի մշակման նախագիծը եվս մեկ ապացույց է, որ Հայաստանը միացել է կլիմայի փոփոխության գլոբալ պայքարին: Եվ քանի որ ՑԱԶՌ-ում սահմանված թիրախների իրականացումը էապես կախված է ֆինանսական բաղադրիչի ընտրության գործընթացից ՀՀ կառավարությունը դիտարկում է կլիմայի նորարարական ֆինանսական մեխանիզմներ»:
Միջոցառմանը մասնակցում էին ներկայացուցիչներ Եվրոպական հանձնաժողովի Կլիմայական գործողությունների գլխավոր տնօրինությունից, ԱլԳ երկրներից, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրից և միջազգային ոլորտային փորձագետներ:

The Draft of Armenia’s Long-term Low Emissions Development Strategy Presented at the 58th session of the Subsidiary Body for Scientific and Technological Advice of UN Framework Convention on Climate Change
11 June 2023
On June 9, within the framework of the 58th session of the Subsidiary Bodies (June 5-15) of the UN Framework Convention on Climate Change, the event “With LT-LEDS Insights towards Concluding the first Global Stocktaking” organized by the initiative of Armenia, took place in Bonn, Germany.
In 2024, at the COP28 the process of the first global stocktake (GST) will be finalized. Therefore, the year 2023 is pivotal to assess the world’s collective progress towards achieving the purpose of the Paris Agreement and its long-term goals. Parties will receive further guidance on aligning their Nationally Determined Contributions (NDCs) with Long-Term Low Emission Development Strategies (LT-LEDS), and consultation will be delivered for addressing the gaps in the implementation process.
Welcoming the participants of the event, the Deputy Minister of the Ministry of Environment, Gayane Gabrielyan, presented the objectives of the event and shared Armenia’s experience on drafting its LT-LEDS, the current status of the process as  Armenia’s  contribution towards global climate action.
Mr. Erwann Martin from the Directorate-General for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations (DG NEAR), delivered welcoming remarks, emphasizing the increasing vulnerability of Eastern Partnership Countries against the climate change in the context of recent developments in the region.
Armenia has started developing its LT-LEDS with the support of the EU-UNDP “EU4Climate” project from March 2022. The document sets the criteria and targets per sectors for climate change mitigation: energy, transport, agriculture, land use and forestry.
The Reginal Coordinator of “EU4Climate” project, Yevgen Groza highlighted the financial, technical support, as well as consultations and guidance that the EU has delivered to the EaP countries, and in particular to Armenia.
“Armenia’s LEDS has been drafted based on the technical studies carried out per sectors, as well as on the “Energy Saving and Renewable Energy Programme of Armenia for 2022-2030”, mentioned Mr. Groza.
Concluding her speech, Ms. Gabrielyan expressed her gratitude to the European Union for financial and technical assistance, and to the partners of the United Nations Development Programme in Armenia for supporting the complicated process of drafting such a key document for Armenia.
"With updating its NDCs in 2022, Armenia has declared its commitment to reducing global emissions by decreasing the country’s greenhouse gas emissions by 40 percent by 2030. And the draft of the LEDS is another proof that Armenia has joined the global fight against climate change. Since the implementation of the targets set in LEDS depends essentially on the selection of the financial components, the Government of Armenia is considering to involve innovative climate financial mechanisms."
The event was attended by representatives from the Directorate-General for Climate Action of the European Commission, EaP countries, the United Nations Development Programme in Armenia and international sectoral experts.