Օգոստոսի 17-ին՝ Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող և Հայաստանում ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) կողմից իրականացվող «ԵՄ-ն կլիմայի համար» տարածաշրջանային ծրագրի շրջանակներում առցանց եղանակով անցկացվեց «Կլիմային առնչվող բյուջետային ծախսերի նշագրում» թեմայով աշխատաժողովը։
Արևելյան գործընկերության վեց երկրների (Հայաստան, Ադրբեջան, Բելառուս, Վրաստան, Մոլդովա, Ուկրաինա) շարքում, Հայաստանը հյուրընկալում է կլիմայական ֆինանսների բյուջետավորման և ծախսերի հսկման գծով առաջին փորձնական ուսումնասիրությունը: Այս գործողության նպատակն է զարգացնել պետական բյուջեի պլանավորման և հաշվետվողականության համակարգերում կլիմայի փոփոխության ցուցիչների ինտեգրման մասով առաջնային փորձը, ինչը հնարավորություն կտա նույնականացնել և հսկել կլիմայական ֆինանսավորման հանրային ծախսերը։
Աշխատաժողովի նպատակն էր դիտարկել ուսումնասիրության ներկայիս ձեռքբերումները, անդրադառնալ ուսումնասիրության մեթոդական հիմքերին, քննարկել և պլանավորել վերջինիս արդյունավետ իրականացման համար անհրաժեշտ հաջորդ քայլերը:
Իր կարևորության և բազմակողմանի բնույթի շնորհիվ, Կլիմայական ֆինանսների բյուջետավորման և ծախսերի հսկման գծով ուսումնասիրությունն ընդգրկում է շահագրգիռ կողմերի լայն շրջանակ, ուստի աշխատաժողովին միացել էին շուրջ 30 մասնակից տարբեր պետական գերատեսչություններից, փորձագիտական խմբերից և դոնոր կազմակերպություններից:
Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Միհայելա Ստոյկոսկան ողջունեց աշխատաժողովի մասնակիցներին և ընդգծեց շահագրգիռ նախարարությունների, տեղական և միջազգային գործընկերների համագործակցության կարևորությունը կլիմայի փոփոխության դիմակայման քաղաքականությունների մշակման շուրջ՝ որպես բոլոր ոլորտներին հարակցվող հարց։
«Քաղաքականությունը իրական է դառնում, միայն երբ կա վերջինիս իրականացման համար անհրաժեշտ ֆինանսական հատկացումը, ուստի «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագիրն այս առումով ունի բոլոր մեխանիզմներն ու գործիքները, որոնք թույլ են տալիս գնահատելու կլիմայի փոփոխության մեղմման և հարմարվողականության համար անհրաժեշտ միջոցառումների համադրումը դրանց համար հատկացված ֆինանսական ռեսուրսների ծավալների հետ», - նշեց Միհայելա Ստոյկոսկան։
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության միջազգային օգնության / համագործակցության պատասխանատու Անդրեա Բաջիոլին կարևորեց այս ուսումնասիրության իրականացումն այն առումով, որ այն թույլ է տալիս պարզել կլիմայական քաղաքականության իրականացման համար ծախսվող ֆինանսական ռեսուրսների ճշգրիտ մակարդակը, ինչպես նաև՝ բարձրացնել իրազեկումը բյուջետային նշագրման մասին: Շրջակա միջավայրի պահպանության և կլիմայի փոփոխության ազդեցությունների մեղմման և հարմարվողականության առումով՝ Անդրեա Բաջիոլին հղում կատարեց առկա մարտահրավերներին ուղղված ԵՄ «Կանաչ գործարք»-ի և ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի էական դերին այս ուսումնասիրության ընթացքի և հետագա լրամշակման համար։
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության անունից՝ Միջազգային համագործակցության վարչության պետ Ռուզաննա Գրիգորյանը, ՀՀ ֆինանսների նախարարության անունից՝ Բյուջետային գործընթացի կազմակերպման վարչության պետ Ռուզաննա Գաբրիելյանը հանդես եկան ողջույնի խոսքով՝ կարևորելով կլիմայի փոփոխության մարտահրավերների բազմակողմանիությունը, պետական կառույցների միջև կառուցողական երկխոսության անհրաժեշտությունը և պատրաստակամությունը հետագա աշխատանքներում փորձագիտական թիմի հետ առավել ակտիվ համագործակցելու գործում։
«ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի՝ Կլիմայի փոփոխությանն առնչվող բյուջետային ծախսերի նշագրման և ծրագրավորման ազգային փորձագետ Վահան Սիրունյանը ներկայացրեց Հայաստանի համար Կլիմայի փոփոխության բյուջետային ինտեգրման ինդեքսի (ԿՓԲԻԻ) գնահատման արդյունքները, ներառյալ ԿՓԲԻԻ հաշվարկման մեթոդաբանությունը, ինչպես նաև` հիմնական եզրակացություններն ու առաջարկությունները:
Այնուհետև, «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի՝ Հայաստանում Կլիմայի փոփոխության մասով հանրային ծախսերի շրջանակի մշակման միջազգային խորհրդատու Ջոն Ուարդը խոսեց Կլիմայական հանրային ծախսերի և ինստիտուցիոնալ ակնարկի (ԿՀԾԻԱ) մշակման մեթոդաբանության և դրա հենասյուների՝ քաղաքականության, ինստիտուցիոնալ և ծախսերի վերլուծությունների մասին: Մասնավորապես, նա կանգ առավ միջազգային փորձի վրա հիմնված կլիմայի փոփոխության հանրային ծախսերի նույնականացման, դասակարգման և կշռման համար առաջարկվող մոտեցումների, դրանց առավելությունների ու թերությունների վրա։
Աշխատաժողովի ավարտին մասնակիցներն ու շահագրգիռ կողմերը քննարկեցին ներկայացված մոտեցումները և մտքեր փոխանակեցին ուսումնասիրության իրականացման հետագա գործընթացի վերաբերյալ: Համագործակցության առումով՝ ՄԱԶԾ Կայուն զարգացման նպատակների ֆինանսավորման շրջանակի վերաբերյալ նոր ծրագրի պատասխանատու Տաթևիկ Քոլոյանը կարևորեց փոխշահավետ գործակցությունը «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի հետ։
ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրի համակարգող Դիանա Հարությունյանն ամփոփեց աշխատաժողովի հիմնական դիտարկումները և ներկայացրեց այն գործողությունները, որոնք անհրաժեշտ է ձեռնարկել Հայաստանի համար կլիմայական բյուջետավորման նշագրման ազգայնացված մոդելի մշակման համար՝ կոչ անելով շահագրգիռ կողմերի ակտիվ մասնակցությանն այս գործընթացում։
Կլիմայական ֆինանսների բյուջետավորման և ծախսերի հսկման գծով պիլոտային ուսումնասիրությունը ուղենշային փաստաթուղթ է հանդիսանալու՝ ուղղված Հայաստանի կլիմայական քաղաքականությունների, հավակնությունների և նպատակների իրականացմանը, ինչպես նաև՝ արդյունավետ լծակ է ֆինանսական ռեսուրսների հայթայթման հարցում։
«ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագիրն օգնում է Արևելյան գործընկերության վեց երկրների կառավարություններին, այդ թվում՝ Հայաստանին, դիմակայել կլիմայի փոփոխությանը։ Այն աջակցում է երկրներին «Կլիմայի փոփոխության մասին» Փարիզյան համաձայնագրի իրագործման և կլիմային առնչվող քաղաքականությունների և օրենսդրության բարելավման հարցում։ Ծրագրի նպատակն է՝ սահմանափակել կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը քաղաքացիների կյանքի վրա և ավելի դիմակայուն դարձնել նրանց։ «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության (ԵՄ) կողմից և իրականացվում է ՄԱԶԾ-ի կողմից։

On 17th of August, the “National workshop on climate change budget tagging” was held online in the framework of “EU4Climate” regional project, funded by the European Union and implemented by the UNDP in Armenia.
Among the six EaP countries - Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova, Ukraine - Armenia hosts the first pilot study on climate finance budgeting and expenditure tracking. This exercise intends to provide hands-on experience in integrating climate change indicators into national budget planning and reporting systems, which will allow to identify and monitor the climate change public expenditure.
The purpose of the workshop was to review the current achievements of the study, to address the methodological background of the exercise, to discuss and plan the next steps for completion of the exercise efficiently.
Due to its importance and multi-aspect nature, the study on climate finance budgeting and expenditure tracking is ranked highly among the stakeholders and around 30 participants from various state agencies, expert groups and donors were participating in the event.
Mihaela Stojkoska, the Deputy Resident Representative of UNDP in Armenia, welcomed the workshop participants and emphasized the role of better collaboration between the relevant ministries, local and international partners in developing resilient climate policies, provided climate change is a cross cutting issue.
“Any policy becomes relevant the moment it has the allocation of financial resources for it. Therefore, the “EU4Climate” project has all the mechanisms and tools in this regard that will allow to place alongside the climate change mitigation and adaptation measures with the volumes of allocated financial resources," said Mihaela Stojkoska.”
Andrea Baggioli, the International Aid/Cooperation Officer of the European Union Delegation to Armenia highlighted the importance of implementation of the study, provided it will allow to reveal the exact level of financial resources spent for the implementation of climate-related policies, as well as will raise awareness on climate finance budget tagging. In terms of environmental protection, climate change mitigation and adaptation, Andrea Baggioli referred to the key role of “EU Green Deal” and Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) for development and further elaboration of this study.
On behalf of the RA Ministry of Environment, Ruzanna Grigoryan, the Head of the International Cooperation Department, and Ruzanna Gabrielyan, the Head of Budget Process Organization Department on behalf of the RA Ministry of Finance, delivered welcoming speeches, highlighting the versatility of climate change challenges and the need for a constructive dialogue between the state agencies and willingness to cooperate more actively with the expert team in further processing of the document.
Vahan Sirunyan, the National Expert of “EU4Climate” project on climate change budget tagging and programming, presented the Climate change budget integration index (CCBII) assessment results for Armenia, including the methodology of CCBII calculation as well as the main findings and recommendations.
Subsequently, John Ward, the International Consultant of “EU4Climate project” on climate change public expenditure framework development in Armenia, spoke about the proposed methodology for undertaking the Climate public expenditure and institutional review (CPEIR) in Armenia and its pillars - policy, institutional and expenditure analyses. He focused on the proposed identification, classification, and weighting of climate change public expenditures based on the applicable international experience, its advantages and disadvantages.
At the closing of the workshop a discussion emerged between the stakeholders and participants, during which the presented approaches were discussed, and ideas were exchanged. In terms of cooperation, Tatevik Koloyan, the Officer of UNDP’s newly launched “Financial framework for Sustainable Development Goals Program”, expressed hope for productive partnership with the“EU4Climate” project.
Diana Harutyunyan, the UNDP Climate Change Programme Coordinator summarized the key observations and presented the actions to be taken towards development of the country tailored model of climate budget tagging, calling for active participation of the stakeholders in the development process of the study.
The study on climate finance budgeting and expenditure tracking will be an important milestone in addressing Armenia’s climate-related policy ambitions and goals, as well as will be an effective leverage of financial resources available for that purpose.
“EU4Climate” helps governments in the six EU Eastern Partner countries, including Armenia, to act against climate change. It supports countries in implementing the Paris Climate Agreement and improving climate policies and legislation. Its ambition is to limit climate change impact on citizens’ lives and make them more resilient to it. EU4Climate is funded by the European Union (EU) and implemented by UNDP.