Կլիմայի փոփոխության վիճակագրության զարգացման առաջին ճանապարհային քարտեզն արդեն հասանելի է և հաստատվել է Հայաստանի Հանրապետության Վիճակագրության պետական խորհրդի կողմից սույն թվականի փետրվարի 27-ին:
Ճանապարհային քարտեզը մշակել է Հայաստանի Հանրապետության վիճակագրական կոմիտեն՝ ՄԱԿ-ի Եվրոպայի տնտեսական հանձնաժողովի վիճակագրական ստորաբաժանման օժանդակությամբ: Փաստաթուղթը ձևավորվել է շահագրգիռ կողմերի հետ քննարկումների հիման վրա, որոնց հիմնական նպատակն է եղել ի հայտ բերել ջերմոցային գազերի արտանետումների վերաբերյալ տեղեկատվության խնդիրները: Աշխատանքային խմբին մասնագիտական աջակցություն է տրամադրել ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրի փորձագիտական խումբը՝ ներգրավվելով տվյալների հավաքագրման, մշակման, հասանելիության և հրապարակման հարցերի վերաբերյալ պարբերական քննարկումներում: Փորձագետների հետ սերտ համագործակցության և մասնագիտական խորհրդատվության շնորհիվ հաջողվել է համադրել վերլուծությունները, հավաքագրել վիճակագրության դաշտում առկա անորոշություններն ու բացերը և լուծումներ առաջարկել:
Փաստաթղթի նպատակն է գնահատել Հայաստանում կլիմայի փոփոխության վիճակագրության վիճակը և դրա թափանցիկ հաշվետվողականությունը՝ որպես կանոնավոր վիճակագրական տվյալների մի մաս և սահմանել դրա հետագա զարգացման ուղիները: Այն ենթադրում է շահագրգիռ կողմերի և համապատասխան պետական գերատեսչությունների սերտ համագործակցություն մասնավորապես ջերմոցային գազերի արտանետումների և կլիմայի փոփոխության վիճակագրության բարելավման ուղղությամբ:
Ճանապարհային քարտեզը մշակվել է հաշվի առնելով 2014թ. Եվրոպական վիճակագիրների համաժողովի առաջարկությունները կլիմայի փոփոխության վիճակագրության վերաբերյալ, կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ միջազգային կոնվենցիաների և համաձայնագրերի պահանջները, որտեղ Հայաստանը ստորագրող կողմ է, ներառյալ՝ Փարիզյան համաձայնագիրը: Փաստաթղթի առաջնահերթություններն են՝
1) անմիջականորեն կապված են Հայաստանի ՋԳ արտանետումների գույքագրման համար անհրաժեշտ վիճակագրության հետ,
2) կապված են կլիմայի փոփոխության վերլուծության համար անհրաժեշտ այլ վիճակագրության հետ,
3) կապված են կլիմայի փոփոխության վիճակագրության համար անհրաժեշտ վիճակագրական «ենթակառուցվածքների» (օրինակ, վիճակագրական մեթոդներ և ստանդարտներ) հետ:
Ճանապարհային քարտեզի առանցքում են բնապահպանական, սոցիալական և տնտեսական տվյալները, որոնք չափում են կլիմայի փոփոխության մարդածին պատճառները, կլիմայի փոփոխության հետևանքները մարդկային ու բնական համակարգերի վրա և մարդկության ջանքերը խուսափելու և/կամ հարմարվելու կլիմայի փոփոխության հետևանքներին: Ճանապարհային քարտեզում ներառվել են վիճակագրության հետևյալ ոլորտները.
1) ջերմոցային գազերի արտանետումների վիճակագրություն,
2) ջերմոցային գազերի արտանետումների համար աղբյուր հանդիսացող մարդկային գործունեությանն առնչվող վիճակագրություն (օր.՝ արդյունաբերություն),
3) մարդկային և բնական համակարգերի վրա կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը գնահատող վիճակագրություն (օր.՝ աղետների պատճառած վնասը ենթակառուցվածքներին),
4) կլիմայի փոփոխության ազդեցության մեղմմանն ուղղված վիճակագրություն (օր.՝ արևային, քամու, երկրաջերմային էներգիայի կայանների տեղադրում),
5) կլիմայի փոփոխության ազդեցությանը հարմարվելուն ուղղված վիճակագրություն (օր.՝ բնակարանային օդափոխման համակարգի տեղադրում):
Կլիմայի փոփոխության վիճակագրության զարգացման ճանապարհային քարտեզի մշակմամբ փորձ է արվել ընդհանուր առմամբ գնահատել Հայաստանում կլիմայի փոփոխության վիճակագրության համակարգի ներկա վիճակը, վերլուծել գոյություն ունեցող տվյալների բացերը և բացահայտել դրանց բարելավման առաջնահերթություններն և առաջադրել լուծման համար անհրաժեշտ առաջնային գործողությունները: Այն կնպատակաուղղվի ջերմոցային գազերի արտանետումների հաշվետվողականության՝ որպես Չափումների, հաշվետվայնության և հավաստագրման (ՉՀՀ) համակարգի էական բաղադրիչի բարելավմանը ապահովելու առավել լայն թափանցիկություն համաձայն Փարիզի համաձայնագրի 13-րդ հոդվածի:
Այս փաստաթուղթը բարենպաստ նախադրյալներ է ստեղծում երկարաժամկետ հեռանկարում կազմակերպական փոփոխությունների համար՝ ի նպաստ կլիմայի փոփոխության վիճակագրության զարգացմանն ամբողջ վիճակագրական համակարգում: Բավարար աջակցության և հնարավորությունների առկայության դեպքում հետագայում հնարավոր կլինի մշակել առավել մանրամասնեցված ճանապարհային քարտեզներ տարբեր շահառուների համար:

The First Road Map Developed to Improve Climate Change Statistics in Armenia will be a Guiding Document
03 March 2020
The first Road Map for the development of climate change-related statistics is already available and is approved by the State Council on Statistics of the Republic of Armenia on 27 February 2020.
The document has been developed by the Statistical Committee of the Republic of Armenia with the support of the UNECE (United Nations Economic Commission for Europe) Statistical Division. The Road Map has been developed as a result of discussions with stakeholders. The primary goal of the discussions was to determine the problems related to the data on greenhouse gas (GHG) emissions. The Expert Group of the UNDP Climate Change Programme provided a professional support to the working group by being regularly involved in discussions on data collection, procession, availability and publication. With the Expert Group’s collaborative actions and professional consultations it was possible to combine the analysis, collect the uncertainties and gaps in the existing data and propose solutions.
The Document aims to assess the current status of climate change-related national statistics and its transparent reporting as part of regular statistical data and to define further ways of development for it. The Road Map implies close cooperation between the stakeholders and respective state bodies particularly on improving the statistics of GHG emissions and climate change.
Armenia’s Road Map for development of its climate change-related statistics was prepared following the 2014 Conference of European Statisticians recommendations on climate-change related statistics, taking into account the requirements of the international climate change conventions and agreements to which Armenia is a signatory, including the Paris Agreement. The Road Map focuses on the priorities that are:
1. directly related to the statistics required for the compilation of Armenia’s GHG emissions inventory,
2. related to other statistics required for climate change analysis,
3. related to the statistical “infrastructure” (e.g., statistical methods and standards) required to produce climate change-related statistics.
The Document focuses on environmental, social and economic data that measure the human causes of climate change, the impacts of climate change on human and natural systems and the efforts of humans to avoid and/or adapt to the consequences of climate change. The following spheres of statistics are included in the Road Map:
1. statistics of GHG emissions,
2. statistics measuring human activities that are the source of GHG emissions (e.g., industry),
3. statistics measuring impacts of climate change on human and natural systems (e.g., damages to infrastructure from disasters),
4. climate change mitigation statistics (e.g., installation of solar, wind, geothermal  power),
5. statistics measuring efforts to adapt to the consequences of climate change (e.g., installation of residential air conditioning).
Development of this Road Map is an attempt to evaluate nowadays system of climate change-related statistics in Armenia in general, to analyze the gaps in the current data, to identify improvements and define the priority actions required to address them.
It will serve for improvement of the GHG reporting as an essential component of the Measurement, Reporting and Verification (MRV) system to ensure broader transparency under Article 13 of the Paris Agreement.
The Road Map lays fruitful ground for organizational changes in the long term to support the development of climate change-related statistics across the entire statistical system. More detailed road maps for different groups of stakeholders will be possible to develop if sufficient support and opportunities will emerge.