Այսօր ՀՀ Կառավարությունը հաստատեց Փարիզյան համաձայնագրի ներքո Հայաստանի Հանրապետության 2021-2030 թթ․ «Ազգային մակարդակով սահմանված գործողությունները» (ԱՍԳ)։ Փաստաթղթի մշակման համար ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությանն աջակցել է ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող և ՄԱԶԾ կողմից իրականացվող «ԵՄ-ն կլիմայի համար» տարածաշրջանային ծրագիրը:
2019 թ. Մադրիդում կայացած Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի 25-րդ համաժողովում (COP25), երկրները հայտարարեցին Փարիզյան համաձայնագրի ներքո համատեղ հավակնությունների ընդլայնման անհրաժեշտության մասին:
«ԵՄ-Հայաստան համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի և ԵՄ-ն կլիմայի համար տարածաշրջանային ծրագրի շրջանակներում ԵՄ-ն աջակցել է Հայաստանին հավակնոտ գործողությունների իրականացման հարցում: Այսօր մենք մեր հավաքական ներդրումն ունեցանք արձագանքելու գլոբալ կանաչ աճին միտված ընդլայնված հավակնություններին», - նշել է Հայաստանում ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
Սույն փաստաթղթով Կառավարությունը հռչակում է իր հանձնառությունը մինչև 2030թ. ջերմոցային գազերի (ՋԳ) արտանետումները 1990թ. արտանետումների մակարդակի համեմատ 40 -ով նվազեցնելու մասին։
ՀՀ կառավարությունը դեռևս 2015թ. սեպտեմբերին ՄԱԿ ԿՓՇԿ քարտուղարությանը ներկայացրել էր իր Ազգային մակարդակով սահմանված նախատեսվող գործողությունները/ներդրումները, որը 2017թ. փետրվարին Փարիզյան համաձայնագրի վավերացմամբ դարձավ Հայաստանի առաջին Ազգային մակարդակով սահմանված գործողությունները 2015-2050թթ. ժամանակահատվածի համար։
Վերանայված՝ 2021-2030թթ․ ԱՍԳ-ով Հայաստանը ներդաշնակեցնում է ԱՍԳ ժամկետները երկրների մեծամասնության, այդ թվում՝ ԵՄ-ի և նրա անդամ պետությունների համար սահմանված ժամկետներին՝ սահմանելով 10-ամյա ժամանակահատված:
Վերանայված ԱՍԳ-ն սահմանում է նաև այն առաջնահերթ ոլորտները, որոնցում կիրականացվեն գործողություններ ցածր-ածխածնային զարգացման ապահովման և կլիմայի փոփոխության բացասական ազդեցությունների հարմարվողականության ուղղությամբ։ Այն հիմնված է կանաչ տնտեսություն սկզբունքի վրա և համատեղելի է Կայուն Զարգացման Նպատակների հետ, որոնք արտացոլված են Հայաստանի Հանրապետության սոցիալական և տնտեսական զարգացման նպատակներում:
Փաստաթղթի կարևոր բաղադրիչ է նաև թափանցիկության ընդլայնված շրջանակը, որով կապահովվի Փարիզյան համաձայնագրի ներքո Հայաստանի հանձնառությունների իրագործման առաջընթացի հաշվետվողականությունը։

Today the Government of the Republic of Armenia approved Armenia’s updated 2021-2030 Nationally Determined Contributions (NDC) under Paris Agreement. For the development of the document, the Ministry of Environment received support in the frames of EU4Climate project, that is funded by the European Union and implemented by the United Nations Development Programme.
Back to 2019, countries declared the need to enhance joint ambitions under PA at the 25th Conference of Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP25) in Madrid.
“The EU has supported Armenia to deliver ambitious actions in the framework of the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement and the regional project EU4Climate. Today we have collectively contributed to the urgent need for enhanced global green growth ambition”,- was stated by EU Ambassador, Andrea Wiktorin.
The updated document sets the ambition of the Government of Armenia towards reduction of greenhouse gas (GHG) emissions by 40 compared with base year 1990 by 2030.
The Intended Nationally Determined Contributions (INDC) submitted to the Secretariat of UNFCCC by the Government of Armenia in 2015, became county’s first NDC for the period of 2015-2050, after the ratification of Paris Agreement in 2017.
With the updated 2021-2030 NDC, Armenia aligns its NDC implementation periods with most of countries, including the EU's member states, adopting a ten-year NDC implementation timeframe of 2021-2030.
Setting the priority areas for low-carbon development and adaptation actions against climate change negative impacts, the updated NDC is based on green economy, compatible with the Sustainable Development Goals (SDGs), that are reflected in socio-economic development framework of the Republic of Armenia.
A key component of the document is the enhanced transparency and accountability framework for tracking the progress on implementation of country’s commitments under the Paris Agreement.