Վերաբերվելով անտառին ընտանիքի պես․ ԵՄ-ն աջակցում է անտառի պահապաններին փրկելու շրջակա միջավայրը՝ անտառներն առողջ պահելով
10 հունիսի 2020
Հայաստանի հյուսիսում գտնվող ամենագեղեցիկ բնապատկերներում ընդգրկված են ծառերի ու անտառների հազարավոր հեկտարներ, որոնք պահպանվում են անտառների և հատուկ պահպանվող տարածքների կայուն կառավարման շնորհիվ։
Ամիրխանյան Նորայրը Հայաստանի Տավուշի մարզում գտնվող Հայանտառ ՊՈԱԿ-ի «Նոյեմբերյանի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղը հսկող յոթ անտառապետներից մեկն է։ Ամեն օր նա 50 կամ ավելի կիլոմետր է անցնում՝ իր ենթակայության տակ գտնվող անտառածածկ հողերին հետևելու, վայրի բնության բնավայրերը խնամելու, նաև նոր ծառերի տնկման ու դրանց առողջ աճն ապահովող ծրագրերի մշտադիտարկման նպատակով։
Նորայրը 45 տարեկան է, ավելի քան 10 տարի առաջ սկսել է աշխատել որպես անտառատեխնիկ, հետո դարձել է անտառապետ։ Անտառի ու նրա բնակիչների հանդեպ սերը ժառանգել է պապից, որը «Նոյեմբերյանի անտառտնտեսության» հիմնադիրներից մեկն էր։ Այդ ժամանակներից ի վեր մշտապես ցանկացել է ուսումնասիրել բոլոր բուսատեսակներն ու ծառերը, ճանաչել անտառի գաղտնիքները։
Նորայրը երբեք չի դադարում սովորել, իսկ այժմ փորձում է գիտելիք ստանալ ավագ անտառապետ Վոլոդյա Ղարագյոզյանից (հայտնի է որպես «Մոսո»), որը և՛ իր ուսուցիչն է, և՛ ընկերը։ Նրանք միասին զբաղվում են տնկարաններով, անտառի նոսրացման,ընտրովի ծառահատման ծրագրեր մշակում և հատատեղեր կառավարում։ Բանավոր կերպով, սերնդեսերունդ փոխանցվող նման գիտելիքը կարևոր նշանակություն ունի անտառի ամբողջականության պահպանման հարցում։ «Մենք անտառին ընտանիքի պես ենք վերաբերվում»,- ասում է Նորայրը։ «Խնամում ենք ծառերն ու շրջակա միջավայրը, որպեսզի բոլորը կարողանան այն վայելել թե՛ հիմա, թե՛ տարիներ անց»։
Ոմանց համար գեղատեսիլ անտառներում բնությունը հետազոտելու նպատակով անցկացրած ժամանակի համար վարձատրվելը կարող է գրավիչ թվալ ու նմանվել երազանքի։ Բայց իրականում անտառապահի կյանքը բոլորովին էլ հեշտ չէ, ու մարդ կարող է նման կարևոր, սակայն դժվար աշխատանքի մարտահրավերները հաղթահարել միայն անձնուրաց նվիրման ու անտառի նկատմամբ անվերապահ սիրո շնորհիվ։
Արդեն երկու տարի է, ինչ Մեսրոպյան Ստեփանն ամբողջ օրն անցկացնում է «Իջևանի անտառտնտեսությունում»՝ նույնիսկ հանգստյան օրերին զրկելով իրեն քնելու կամ ընտանիքի հետ շփվելու հնարավորությունից։ Նա պատասխանատու է «Իջևանի անտառտնտեսության» մաս կազմող մոտ 1,300 հեկտար տարածությամբ վեցերորդ պահաբաժնի համար, որն արդեն նրա երկրորդ տունն է դարձել ։ Ստեփանի օրը սկսվում է առավոտյան ժամը վեցին,արթնանում է ու անմիջապես անտառ գնում։ Խորհրդային տարիների՝ իր հնացած «Վիլիսով» նա տասնյակ կիլոմետրերի անանցանելի ճանապարհ է կտրում հարակից անտառածածկ սարեր հասնելու համար։
Ստեփանն ուսումնասիրում է անտառների հողերը, գնահատում հրդեհների ռիսկերը, փորձում կանխել ապօրինի ծառահատումներն ու որսագողությունը, նաև աջակցում է ցանկապատներիկառուցմանը նոր տնկիները պաշտպանելու նպատակով։ Մի խոսքով՝ պահպանում է անտառը։ Իր հսկողության տակ գտնվող տարածքն այնքան մեծ է, որ վնասարար գործունեություն հայտնաբերելը հաճախ դժվար է։ Այդուհանդերձ, խիստ մշտադիտարկման շնորհիվ վերջին տարիների ընթացքում ապօրինի ծառահատումների թիվը նվազել է։
Վերհիշելով այն ժամանակները, երբ ծանր տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում Հայաստանում հազարավոր ծառեր էին հատվում, Ստեփանն ասում է․ «1990-ականներին անտառը մեզ պահեց։ Հիմա էլ անտառը պահելու մեր հերթն է»։
«ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագիրն օգնում է Արևելյան գործընկերության վեց երկրների կառավարություններին, այդ թվում՝ Հայաստանին, դիմակայել կլիմայի փոփոխությանը։ Այն աջակցում է երկրներին «Կլիմայի փոփոխության մասին» Փարիզյան համաձայնագրի կենսագործման և կլիմային առնչվող քաղաքականությունների և օրենսդրության բարելավման հարցում։ Ծրագրի նպատակն է՝ սահմանափակել կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը քաղաքացիների կյանքի վրա և ավելի դիմակայուն դարձնել նրանց։ «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության (ԵՄ) կողմից և իրականացվում է ՄԱԶԾ-ի կողմից։

Some of Northern Armenia’s most beautiful landscapes include thousands of hectares of forests and trees that are protected by sustainable management of forests and protected areas.
Norayr Amirkhanyan is one of the seven foresters who guards the “Noyemberyan forestry enterprise”, the branch of HayAntar (ArmForest) in Armenia’s Tavush region. Every day he travels 50 kilometres or more to observe forested lands under his own responsibility, to look after wildlife habitat, and monitor the plans for planting new trees and their healthy growth.
Norayr is 45 and more than 10 years ago, he started off as a forestry technician before becoming a forester. It was through his grandfather – one of the founders of the Noyemberyan forestry, he had learned a love of the forest and everything that resided there. Since then, he has never lost the desire to spend long days studying every class of plant, the trees and the secrets of the woods.
Norayr never stops learning and he now seeks out knowledge from Volodya Gharagyozyan (known as Moso), the senior forester, who is both his teacher and a friend. Together they manage tree nurseries, devise forest thinning and selective cutting plans. Knowledge like this transmitted by word of mouth from one generation to the next is important to maintain the integrity of forest. “We treat the forest like family”, says Norayr. “We take care of trees and the environment so that everyone can enjoy it now and, in the years ahead”.
For some, the very idea of getting paid to spend time in beautiful forests exploring nature may be appealing and something to dream about. The reality is that the life of a forester is nothing but easy and it is only with wholehearted dedication and unconditional love of the forest that one can live through the challenges of this important but difficult work.
It has been two years that Stepan Mesropyan has been spending entire days at Ijevan forestry not even using weekends to catch up on sleep or spend time with family. He is responsible for 1,300 hectares of the Ijevan forestry which has almost become his second home. Stepan starts his day at six in the morning and heads directly to the woods. Driving an old “Willys” he travels a few tens of kilometres of off-road routes leading to neighbouring forested mountains.
Stepan performs observations in the forest lands, assesses fire risk, tries to prevent illegal logging and poaching, and erects fences to preserve the newly plant seedlings. In a nutshell, he protects the forest. The area under his oversight is so large that often it is hard to detect mischievous activities. Nevertheless, due to strict monitoring, illegal logging has reportedly decreased in the last few years.
Recalling the times when thousands of trees were cut down amid severe economic downturn in Armenia, Stepan says, “Back in the 1990s, the forest kept us alive. Now it is up to us to keep the forest alive”.
EU4Climate helps governments in the six EU Eastern Partner countries, including Armenia, to act against climate change. It supports countries in implementing the Paris Climate Agreement and improving climate policies and legislation. Its ambition is to limit climate change impact on citizens’ lives and make them more resilient to it. EU4Climate is funded by the European Union (EU) and implemented by UNDP.