«Նոր էներգետիկայի» ոլորտի զարգացման և բարենպաստ քաղաքականության, ֆինանսավորման գործիքների և տեխնոլոգիական առաջընթացի վերաբերյալ հարցերի լայն շրջանակ քննարկվեց պետական հաստատությունների, մասնավոր ընկերությունների և անհատ խորհրդատուների մասնակցությամբ սեմինար-խորհրդակցության շրջանակում, որը կազմակերպվել էր ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի աջակցությամբ և Գերմանիայի կառավարության ֆինանսավորմամբ ի դեմս Տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության։ Սույն միջոցառման նպատակն էր քննարկել պետություն-մասնավոր գործընկերության հնարավորությունները և բացահայտել մասնավոր հատվածի ներգրավվածության խոչընդոտները կլիմայի փոփոխության օրակարգի և մասնավորապես Ազգային մակարդակով սահմանված գործողություններ/ներդրումներ (ԱՍԳ) գործընկերության պլանի իրականացման գործընթացներում։
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ տիկին Աննա Մազմանյանը բացման խոսքում մասնավորապես նշեց «Սա շատ կարևոր նախաձեռնություն է քաղաքականության խթանների և կառավարության ու միջազգային գործընկերների կողմից տրամադրվելիք աջակցությանը վերաբերող քննարկումներին ներգրավել Հայաստանի ջերմոցային գազերի արտանետումների շուրջ 70-ի համար պատասխանատու ոլորտի ներկայացուցիչներին»։
«Մենք մեկնարկում ենք քննարկումների շարք, ինչի նպատակն է ներգրավել մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներին ոլորտի բացահայտված կարիքների վրա խարսխված քաղաքականության մշակմանը։ Հասկանալի է, որ ձեր մասնակցությունն առանցքային է նաև կլիմայական դիմադրողականությանը միտված ներդրումային ծրագրերի շուրջ մասնավոր հատվածի մասնակցության ապահովման տեսանկյունից», շեշտեց ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կլիմայի փոփոխության ծրագրերի համակարգող տիկին Դիանա Հարությունյանը։
Քննարկումների ընթացքում արևային ծրագրեր իրականացնող ընկերությունների ներկայացուցիչները հատուկ ընդգծեցին կուտակային հզորությունների կառուցման կարևորությունը էներգետիկ համակարգի կայուն շահագործման համար, ինչպես նաև կարևորեցին վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում սակագնային քաղաքականության բարեփոխումների ու ինքնավար արտադրողների համար զարգացման երկարաժամկետ հեռանկարի ապահովման հարցերը, որպես «նոր էներգետիկայի» ոլորտի զարգացման համար առանցքային նախապայմաններ։
Նախատեսված է ևս 5 սեմինար-խորհրդակցության անցկացում՝ խորհրդատվական ընկերությունների, գործարար ասոցիացիաների, բանկային և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների ներգրավմամբ։
*********
ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի աջակցությամբ անցկացվող «Մասնավոր հատվածի դերը ԱՍԳ Գործընկերության պլանի իրականացման գործընթացում» սեմինարների շարքն իրականացվում է «Ալֆա Փարթներս» ՍՊ ընկերության կողմից, որը մատուցում է կլիմայական ծրագրերի խորհրդատվական ծառայություններ։ ԱՍԳ գործընկերության պլանը միտված է համակարգել երկրի մակարդակով ԱՍԳ-ի իրականացումը և միջազգային իրականացնող մարմինների միջոցով օժանդակել Հայաստանին ԱՍԳ-ի իրականացման գործընթացում։

UNDP Armenia launched consultations with the private sector to discuss the country’s commitments under the Paris Agreement and implementation of the NDC Partnership Plan
10 August 2021
A wide range of issues related to the policy enabling environment, favorable financial instruments and technological advancement necessary to boost development of the “new energy” sector of Armenia were discussed during the seminar with the participation of state agencies, private sector and independent experts organized by the support of UNDP Armenia and funding of the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development of the Government of Germany (BMZ). The purpose of the event was to discuss public-private partnership opportunities and identify bottlenecks of the private sector engagement in the implementation of the country’s climate agenda and specifically Nationally Determined Contributions (NDC) Partnership Plan.
Ms. Anna Mazmanyan, Deputy Minister of Environment, in her opening remarks has mentioned that “This is a very important initiative to engage representatives of the sector, which solely contributes to around 70 of Armenia’s total greenhouse gas emissions, into the discussions aimed at identification of policy levers and other support from the Government and international development partners”.
“We launch this series of events to ensure the participation of private sector into the policy design process that will be structured around the needs of the “new energy” sector. It is well understood that your active participation is also important from the perspective of mobilization of the private capital into the implementation of climate resilient investment projects”, said Ms. Diana Harutyunyan, Climate Change Programme Coordinator at UNDP Armenia.
Representatives of the companies implementing solar projects specifically underlined the importance of energy storage facilities for the application of the sustainable energy system, energy tariff policy reforms for renewables and long-term perspectives for promoting autonomous energy producers as key prerequisites for ensuring sustainable growth of the energy sector.
The series of the seminars will be continued with 5 more roundtables with consulting companies, business associations, representatives of banking sector and international development partners.
*********
“The role of private sector in the implementation of Armenia’s NDC Partnership Plan” seminars are supported by UNDP Armenia and implemented by “Alfa Partners” LLC,  a boutique consulting company specialized in the provision of advice in implementing climate finance projects.  The NDC Partnership Plan serves as a basis for the coordination of the NDC implementation at the country level and through the engagement of international implementing partners assist Armenia to achieve its NDC goals.