Կայացավ ՄԱԿ-ի ԵՏՀ-ի Կլիմայի փոփոխության վիճակագրության հիմնախնդիրների տարեկան փորձագիտական համաժողովը
01 սեպտեմբերի 2023
Օգոստոսի 28-30 Ժնևում կայացավ ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի` Կլիմայի փոփոխության վիճակագրության հիմնախնդիրների փորձագիտական համաժողովը: Փորձագիտական  այս համաժողովները կազմակերպվում են 2014 թվականից ի վեր՝ կապ ապահովելով կլիմայական տեղեկատվության տրամադրողների և օգտագործողների միջև և ծառայելով որպես յուրօրինակ հարթակ համագործակցության, գաղափարների և փորձի փոխանակման, հայեցակարգերի, մեթոդաբանությունների  քննարկման և գործնական ուղեցույցների մշակման համար:
Այս տարի միջոցառման մասնակիցների ուշադրության կենտրոնում էր ազգային վիճակագրական գերատեսչությունների դերը քաղաքականություն մշակողներին կլիմայական տվյալների տրամադրման,  հանրությանը կլիմայի փոփոխության զարգացումների իրազեկման, կլիմայի փոփոխության հետ կապված վիճակագրության և ցուցանիշների տարածման,  հաղորդակցման ռազմավարությունների բարելավման, կառավարության շահառուներին Փարիզյան համաձայնագրով նախատեսված ջերմոցային գազերի գույքագրման, մեղմման և հարմարվողականության գործողությունների մասով հաշվետվողականության պահանջների իրականացմանն ուղղված աջակցության և այլ գործընթացներում:
Միջոցառմանը մասնակցում էին նաև ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի ներկայացուցիչներ՝ ՀՀ վիճակագրության պետական խորհրդի անդամ Նելլի Բաղդասարյանը, Բնապահպանության վիճակագրության բաժնի ավագ մասնագետ Նաիրա Մանդալյանը  և ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրի գենդերային և սոցիալական խոցելիության հարցերով փորձագետ Աստղիկ Միրզախանյանը, ովքեր ներկայացրեցին Հայաստանում կլիմայի փոփոխությանն առնչվող վիճակագրության առկայության և հավաստիության վերաբերյալ խնդիրները, ինչպես նաև արդար անցում ապահովելու համար պահանջվող գենդերային և սոցիալական խոցելիության ցուցանիշները: Նելլի Բաղդասարյանը և Աստղիկ Միրզախանյանը ելույթներից բացի համաժողովի մասնակիցների քննարկմանը ներկայացրել էին նաև թեմատիկ հոդվածներ:
Նելլի Բաղդասարյանը՝ ՀՀ վիճակագրական կոմիտե, հոդված և շնորհանդես
Աստղիկ Միրզախանյան, Դիանա Հարությունյան՝ ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագիր, հոդված և շնորհանդես
Համաժողովի օրակարգը, խոսնակների վերաբերյալ տեղեկատվությունը, ինչպես նաև բոլոր մնացած ներկայացված նյութերը հասանելի են այստեղ:

UNECE 2023 Expert Forum for Producers and Users of Climate Change-Related Statistics took place from August 28-30
01 September 2023
This year’s UNECE Expert Forum for Producers and Users of Climate Change-Related Statistics took place from August 28-30. The events have been organized annually, since 2014. Expert Forums provide a link between producers and users of climate information and serve as a platform for collaboration, sharing ideas and experience, discussing concepts, methodologies and identifying areas for the development of practical guidance.
This year the Forum focused on discussing the roles of national statistical offices in informing the public on the developments in the context of climate change, provision of data to policymakers, improving dissemination and communication strategy for climate change-related statistics and indicators, supporting governmental stakeholders in fulfilling reporting requirements under Paris Agreement both for mitigation and adaptation actions, etc.
Representatives of the Statistical Committee of the Republic of Armenia - Nelli Baghdasaryan, a member of the State Council of Statistics of the Republic of Armenia, and Naira Mandalyan, a senior specialist at the Department of Environmental Statistics - as well as UNDP Climate Change Programme Expert on Gender and Social Vulnerability Issues Astghik Mirzakhanyan participated in the event presenting main issues of availability and reliability of climate change related statistics in Armenia, as well as required gender and social vulnerability data to support a just transition in the country. In addition to delivering presentations, Nelli Baghdasaryan and Astghik Mirzakhanyan also submitted thematic articles for the discussion by the forum participants.