Հունիսի 5-ին նշվող Շրջակա միջավայրի համաշխարհային օրվա առթիվ, ՄԱԶԾ կլիմայի փոփոխության ծրագիրը՝ Էյ-Թի-Փի բարեգործական հիմնադրամի հետ միասին հայտարարում են «Էկոհամակարգի վերականգնում» թեմայով տեսանյութերի մրցույթ` միջին (5-9-րդ դասարաններ) և ավագ դպրոցների (10-12-րդ դասարաններ) համար: Մրցույթը կազմակերպվում է «ԵՄ-ն կլիմայի համար» տարածաշրջանային ծրագրի շրջանակներում, որը ֆինանսավորվում է ԵՄ կողմից և իրականացվում է ՄԱԶԾ-ի կողմից: Համապատասխան դասարանների աշակերտները պետք է կազմեն իրենց թիմերը (առավելագույնը 7 աշակերտ մեկ թիմում), ստեղծեն տեղեկատվական տեսանյութ շրջակա միջավայրին առնչվող մեկ կարևոր խնդրի շուրջ և իրազեկեն հանրության լայն շրջանակներին՝ տեսանյութում ներառելով կարևոր ուղերձ կամ լուծում այդ խնդրի համար: Մրցույթը հիանալի հնարավորություն է աշակերտների համար գործնականում կիրառելու իրենց գրավոր խոսքի և տեսանյութեր պատրաստելու հմտությունները, բացահայտելու իրենց գեղարվեստական կարողությունները և խրախուսելու համաքաղաքացիներին պահպանել շրջակա միջավայրը:
ՄՐՑՈՒՅԹԻ ՆԿԱՐԱԳԻՐ
ԻՆՉՊԵՍ ԴԻՄԵԼ
Ուղարկեք ձեր տեսանյութը yerevan@armeniatree.org և eu4climate@nature.am էլեկտրոնային հասցեներին՝ թեմա դաշտում նշելով՝ «#GeneraRestoration տեսանյութ» վերնագիրը: Նամակի մեջ նշեք ձեր թիմի անդամների թիվը, անուն-ազգանունները, դասարանը, դպրոցի անունը և կոնտակտային հեռախոսահամար:
ԴԻՄԵԼՈՒ ՎԵՐՋՆԱԺԱՄԿԵՏ
Տեսանյութերը պետք է ներկայացվեն մինչև 2021 թվականի հունսի 13-ը։
ԳՆԱՀԱՏՄԱՆ ՉԱՓԱՆԻՇՆԵՐ
1. Յուրօրինակություն և ստեղծարարություն (արդյո՞ք տեսանյութն եզակի է և ստեղծագործ):
2. Տեսանյութի բովանդակություն (արդյո՞ք տեսանյութը լիարժեք ներկայացնում է թեման և արդյո՞ք ուղերձը կամ լուծումն արդյունավետ է):
3. Ասելիքի հստակությունը (արդյո՞ք գաղափարը հստակությամբ հաղորդված է)
ՄՐՑՈՒՅԹԻ ԱՄՓՈՓՈՒՄ
ՄՐՑԱՆԱԿ
Հաղթող թիմերը կստանան անակնկալ մրցանակներ ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրի և Էյ-Թի-Փի բարեգործական հիմնադրամի կողմից։
ԻՆՉՈ՞Ւ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ
● Բոլոր տեսանյութերը կտեղադրվեն մրցույթի համար նախատեսված YouTube ալիքում, իսկ հաղթող տեսանյութերը կհրապարակվեն Էյ-Թի-Փի-ի և Հայաստանում ՄԱԶԾ գրասենյակ-ի և Կլիմայի փոփոխություն- Հայաստան -ի սոցիալական մեդիա էջերում:

Video PSA Contest for Middle and High School Students
For the occasion of World Environment Day on 5th of June 2021, UNDP Climate Change Programme and Armenia Tree Project (ATP) announce a nation-wide video PSA competition for middle (grades 5-9) and high school (grades 10-12) students on the topic of Ecosystem Restoration, which is the theme of this year’s observation of the Day. The contest is organized under the EU4Climate regional project, that is funded by EU and implemented by UNDP. The students in relevant grades will need to build their teams (maximum 7 students in a team), create and submit an informational video to raise awareness of general public about an important environmental issue and include a strong message / solution for that issue. The competition is a great opportunity for students to put their writing and video-making skills into practice, explore their artistic prowess and encourage fellow citizens to protect the environment.
SPECIFICATIONS
• The video must be centered around one environmental issue that exists in Armenia
• The video must include a strong message/solution (example: Save paper, save the planet), plus hashtags #EU4Climate and #GenerationRestoration
• Students are free to use any tools / programs / apps to create the video but it must be no longer than 60 seconds
• Students are free to get creative and include different types of video / audio content, such as interviews, dramatizations, music, animations, special effects, etc.
• Contest language - Armenian
HOW TO APPLY
Send your video to [email protected] and [email protected] with “#GenerationRestoration video” in the subject line. Include number of team members, their full names, grade, school name and contact phone number in the message.
DEADLINE FOR APPLICATION
Videos must be submitted by 13 June, 2021.
GRADING CRITERIA
1. Originality and creativity (Is the PSA unique and creative?)
2. PSA concept (Does the PSA address the topic, is the message effective?)
3. Clarity of message (Is the idea communicated clearly?)
SELECTION
• There will be two separate categories: middle school and high school teams
• There will be a I, II and III place winner in each of the categories
• Winners will be announced by Jury on June 17 and the award ceremony will follow (date and conditions will be announced later)
AWARD
Awards (it’s a surprise!) by UNDP Climate Change Programme and ATP are awaiting for the winners.
BENEFITS OF PARTICIPATION
• All videos will be placed on a YouTube channel dedicated to the contest and the winning videos will be shared on ATP’s and UNDP Armenia’s and Climate Change Armenia’s social media pages