Մեկնարկել են Հայաստանի Ազգային Մակարդակով Սահմանված Գործողությունների (ԱՍԳ 3.0) 2025-2030 մշակման աշխատանքները
16 մայիսի 2025
Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt
Մայիսի 16-ին ՄԱԶԾ «Կլիմայական խոստում Հայաստան. խոստումից ազդեցություն» ծրագրի շրջանակում կայացավ «Հայաստանի Ազգային Մակարդակով Սահմանված Գործողությունները (ԱՍԳ 3.0) 2025-2030» խորագրով նախնական վավերացման աշխատաժողովը։
Միջոցառման նպատակն էր շահագրգիռ կողմերին ներկայացնել 2021-2030 ժամանակահատվածի համար Հայաստանի ազգային մակարդակով սահմանված գործողությունների իրականացման գնահատման արդյունքները, քննարկել և վավերացնել 2025-2030 ժամանակահատվածի համար մշակվող ԱՍԳ 3.0-ի մեղմման վերանայված նպատակներն ու հարմարվողականության բաղադրիչը, նաև սոցիալ-տնտեսական հեռանկարները։
Աշխատաժողովի ընթացքում բացման խոսքով հանդես եկան ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Արամ Մեյմարյանը, ՄԱԶԾ հայաստանյան գրասենյակի մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին և Գլոբալ Կլիմայի Փոփոխության Ռազմավարությունների մասնագետ Կլաուդիա Օրտիզը, ովքեր ընդգծեցին ԱՍԳ 3․0 և դրա մշակման գործընթացին փորձագիտական համայնքի և շահագրգիռ կողմերի ակտիվ մասնակցության կարևորությունը:
«Հատկապես ՄԱԶԾ հետ մեր համագործակցության շնորհիվ ՄԱԿ-ի 3 բնապահպանական կոնվենցիաներով Հայաստանն ունի մեծ առաջընթացը՝ թե հանձնառությունների, թե համապատասխան փաստաթղթերի մշակման և գերատեսչությունների ռազմավարություններում կլիմայի փոփոխությանն առնչվող հարցերի ինտեգրման առումով։ ԱՍԳ 3․0-ի մշակումն ու բոլոր ոլորտներում ինտեգրումը մեծապես կարևոր է երկարաժամկետ հատվածում երկրի նպատակներին հասնելու համար»,- նշեց Արամ Մեյմարյանը։
Մասնակիցներին ողջունելիս տիկին Նացվլիշվիլին նշեց, -«Այսօրվա աշխատաժողովի նպատակն է ներկայացնել Հայաստանի ԱՍԳ 3.0-ի նախնական բաղադրիչները՝ շահագրգիռ կողմերի հետ այն քննարկելու, կարծիքներ հավաքելու և այնուհետև վավերացնելու համար։ Ձեր դիտարկումները մեզ համար շատ կարևոր են․ դրանց շնորհիվ հնարավոր կլինի ապահովել, որ այս թարմացված ազգային մակարդակով սահմանված գործողությունները լինեն ոչ միայն տեխնիկապես հիմնավորված, այլև ներառական, արդար և ազգային մակարդակով ընդունելի։ Վստահելի և հիմնավորված ԱՍԳ 3.0-ը հստակ ազդակ կհանդիսանա քաղաքացիների, զարգացման գործընկերների և միջազգային հանրության համար առ այն, որ Հայաստանը շարունակում է մնալ հուսալի և նախաձեռնող դերակատար գլոբալ կլիմայական պայքարում»։
2025–2035 թթ․ համար Հայաստանի Ազգային մակարդակով սահմանված գործողությունների (ԱՍԳ 3.0) մշակման աշխատանքներն իրականացվում են ՄԱԶԾ «Կլիմայական խոստում Հայաստան. խոստումից ազդեցություն» ծրագրի շրջանակում մրցույթով ընտրված «Սիվիտտա» միջազգային խորհրդատվական ընկերության կողմից։

On May 16,  “Armenia’s Nationally Determined Contributions (NDC 3.0) 2025–2030” pre-validation workshop was held as part of the UNDP “Climate Promise Armenia - From Pledge to Impact” project.
The workshop aimed to present the results of the assessment of Armenia’s Nationally Determined Contributions (NDC) implementation for the period 2021–2030, and to engage stakeholders in discussing and validating the early insights of enhanced mitigation ambition and goals, as well as adaptation component of NDC 3.0, and its broader socio-economic implications.
Opening remarks were delivered by Aram Meymaryan, Deputy Minister of Environment of the Republic of Armenia; Natia Natsvlishvili, UNDP Resident Representative in Armenia; and Claudia Ortiz, Global Climate Change Strategies Specialist. All three underscored the importance of active involvement from the expert community and stakeholders in shaping NDC 3.0.
“Especially thanks to our cooperation with UNDP, Armenia has made great progress with the three UN environmental conventions, both in terms of commitments, development of relevant documents, and integration of climate change-related issues into the sectoral development strategies. The development of the NDC 3.0 and its integration into all sectors is of great importance for achieving the country's goals in the long term,” noted Aram Meymaryan.
The purpose of today’s workshop is to present the preliminary components of Armenia’s NDC 3.0 for stakeholder feedback and validation. Your feedback today is essential. It will help ensure that the updated NDC is not only technically sound but also inclusive, equitable, and nationally owned. A strong, credible NDC 3.0 will send a clear signal — to the citizens, development partners, and the global community — that Armenia remains a reliable and proactive actor in global climate efforts”, emphasized Ms. Natsvlisvili
The development of Armenia’s Nationally Determined Contributions (NDC 3.0) for the period 2025–2030 is being carried out by Civitta, an international consulting firm selected through a competitive tender process under the UNDP “Climate Promise Armenia – From Pledge to Impact” project.