Նոյեմբերի 23-ին «ԵՄ կլիմայի համար» ՄԱԶԾ-ԵՄ և «Փարիզի համաձայնագրի ներքո Հայաստանի թափանցիկության ազգային շրջանակի կառուցում» (CBIT) ՄԱԶԾ-ԳԷՀ ծրագրերի շրջանակում կայացավ «Փարիզյան համաձայնագրի ներքո կլիմայի փոփոխության չափումների, հաշվետվայնության և հավաստագրման համակարգի խնդիրները. «Էներգետիկա» սեկտոր» խորագրով աշխատաժողովը:
Աշխատաժողովի նպատակն էր շահառուներին ներկայացնել Հայաստանում ջերմոցային գազերի արտանետումների Չափումների, հաշվետվայնության և հավաստագրման (ՉՀՀ) համակարգի ներդրման ճանապարհային քարտեզը, ինչպես նաև Հայաստանի 2021-2030թթ. Ազգային մակարդակով սահմանված գործողությունների իրագործման առաջընթացի գնահատման շրջանակում քննարկել «Էներգետիկա» սեկտորում, որպես հիմնական արտանետող սեկտոր, մեղմման քաղաքականությունների ու միջոցառումների ընտրության սկզբունքները:
Միջոցառման ընթացքում ողջույնի խոսքով հանդես եկան ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրերի համակարգող Դիանա Հարությունյանը և ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության Կլիմայական քաղաքականության վարչության գլխավոր մասնագետ Ոսկեհատ Իսախանյանը:
Դիանա Հարությունյանն ընդգծեց Չափումների, հաշվետվայնության և հավաստագրման կայուն համակարգի անհրաժեշտությունը Փարիզյան համաձայնագրի ներքո երկրի հանձնառությունների իրականացման ուղղությամբ առաջընթացի գնահատման, ինչպես նաև պատշաճ հաշվետվողականության իրագործման և էներգետիկ ոլորտում կլիմայական հարցերի ներկառուցման առումով: Բացի այդ, նա նշեց, որ համակարգը հնարավորություն կընձեռի բացահայտել բարելավման կարիք ունեցող ոլորտները, գնահատել առկա կլիմայական քաղաքականությունների արդյունավետությունը և մշակել ավելի նպատակային ու ազդեցիկ ռազմավարություններ:
Ոսկեհատ Իսախանյանը նշեց, որ ինչպես Փարիզյան համաձայնագրին միացած երկրների ճնշող մեծամասնությունում, Հայաստանում ևս արտանետվող ջերմոցային գազերի հիմնական մասը բաժին է ընկնում էներգետիկ ոլորտին։ Հետևաբար, այս ոլորտի արտանետումների չափումների, հաշվետվայնության ճշգրտության բարձրացումը, դրա հետ կապված խնդիրների վերհանումը և հնարավոր լուծումների բացահայտումը, արտանետումների նվազեցման տեխնոլոգիական նորարարություններն օր առաջ հայաստանյան տնտեսության մեջ ներդնելը Հայաստանի առջև ծառացած հրատապ խնդիրներից են։ Տիկին Իսախանյանն ընգծեց նաև վերականգնվող, այլընտրանքային էներգիայի աղբյուրների զարգացման կարևորությունը Փարիզյան համաձայնագրի ներքո երկրի ստանձնած պարտավորությունների իրականացման և երկրի էներգետիկ ինքնաբավությանը նպաստելու առումով:
Աշխատաժողովի ընթացքում «ԵՄ կլիմայի համար» ՄԱԶԾ-ԵՄ ծրագրի փորձագետ Մարժենա Չոդորը ներկայացրեց Հայաստանում ջերմոցային գազերի արտանետումների՝ տեղակայանքների մակարդակով ՉՀՀ համակարգի ներդրման ճանապարհային քարտեզը՝ ցուցադրելով դրա կարևորությունը ջերմոցային գազերի արտանետումների գույքագրման ճշգրտության ապահովման, ինչպես նաև արտանետումների հարկման և առևտրի գործունակության ապահովման առումով: «ԵՄ կլիմայի համար» ՄԱԶԾ-ԵՄ ծրագրի փորձագետ Մարիա Պուրզները ներկայացրեց մասնավոր հատվածից ջերմոցային գազերի արտանետումների վերաբերյալ տվյալների հաշվառման բացերն ու խնդիրները, ինչպես նաև դրանք հաղթահարելու ուղիներն ու կարևորությունը՝ ջերմոցային գազերի արտանետումների ենթակատեգորիաներն ավելի բարձր մակարդակով գույքագրելու համար: ՄԱԶԾ-ԳԷՀ CBIT ծրագրի թիմի ղեկավար Դավիթ Շինդյանը և «Էներգետիկա» սեկտորի փորձագետ Տիգրան Սեկոյանը ներկայացրեցին 1990-2019թթ. Հայաստանի ջերմոցային գազերի ազգային կադաստրի հաշվետվության հիմնական արդյունքները, «Էներգետիկա» սեկտորից ջերմոցային գազերի արտանետումները, ինչպես նաև ոլորտում մեղմման քաղաքականությունների ու միջոցառումների ընտրության սկզբունքները:
Կլիմայի փոփոխության միջգերատեսչական համակարգման խորհրդի աշխատանքային խմբի անդամ, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության Էներգետիկայի վարչության ավագ մասնագետ Նազիկ Մարգարյանը ներկայացրեց վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտի ներկա վիճակը, ինչպես նաև Էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի 2022-2030թթ. ծրագրի մշտադիտարկման և առաջընթացի գնահատման խնդիրները:
Միջոցառմանը ներկա գտնվեց և առցանց մասնակցեց Շրջակա միջավայրի և Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունների, ՇՄՆ «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի, ՇՄՆ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի, ՇՄՆ «Բնապահպանական ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» պետական հիմնարկի, Վիճակագրական կոմիտեի, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի, հասարակական կազմակերպությունների և ՄԱԶԾ ավելի քան 30 ներկայացուցիչ:

On November 23, a workshop on “Issues of the climate change Measurement, Reporting and Verification system under The Paris Agreement: Energy Sector” took place in the frame of “EU4Climate” UNDP-EU and “Building Armenia’s National Transparency Framework under Paris Agreement” (CBIT) UNDP-GEF Projects.
The workshop aimed at presenting to the stakeholders the roadmap for the implementation of the measurement, reporting and verification (MRV) system of greenhouse gas emissions (GHG) in Armenia, as well as in the framework of the evaluation of the progress of the implementation of Armenia’s Nationally Determined Contributions 2021-2030, to discuss the main principles of selection of key mitigation policies and measures.
During the event, UNDP Climate Change Program Coordinator Diana Harutyunyan and Chief Specialist of the Climate Policy Department of the RA Ministry of Environment Voskehat Isakhanyan delivered welcoming remarks.
In her speech Diana Harutyunyan emphasized the importance of a robust MRV system in regard to the assessment of the progress towards the implementation of the country's commitments under the Paris Agreement and enabling proper reporting, as well as mainstreaming climate change in the energy sector. In addition, Mrs. Harutyunyan noted that the system will provide an opportunity to identify areas in need of improvement, assess the efficiency of existing climate policies and develop more targeted and effective strategies.
In her welcoming remarks Voskehat Isakhanyan noted that, in Armenia, as in the vast majority of countries within the Paris Agreement, the energy sector is the primary source of greenhouse gas emissions. Therefore, increasing the accuracy of emission measurement and reporting in this sector, identifying related problems and pinpointing potential solutions, introducing technological innovations to reduce emissions in the Armenian economy are among the urgent problems the country faces today. Mrs. Isakhanyan also outlined the importance of developing renewable, alternative energy sources not only to meet the commitments under the Paris Agreement but also to contribute to Armenia’s energy self-sufficiency.
At the workshop, Marzena Chodor, an expert from the "EU4Climate" UNDP-EU project, introduced the roadmap for the implementation of the MRV system of GHG emissions at the installations level in Armenia. She highlighted its significance in ensuring the accuracy of the country's GHG inventory and facilitating activities like emissions trading and taxation. "EU4Climate" UNDP-EU project expert Maria Purzner presented the gap analysis of GHG emissions inventories related to data from the private sector, possible solutions for overcoming identified issues as well as its importance in enabling GHG inventory with higher tier methods. UNDP-GEF CBIT project team leader Davit Shindyan and Energy sector expert Tigran Sekoyan presented main results of the Armenia’s National GHG Inventory 1990-2019, emissions from the Energy sector in the given period, as well as main principles of selection of key mitigation policies and measures in the Energy sector.
Nazik Margaryan, a member of the working group of the Inter-Agency Coordination Council on Climate Change, Senior Specialist of the Energy Department of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure presented the overview of the renewable energy sector as well as monitoring and progress evaluation issues of “Energy Saving and Renewable Energy for 2022-2030 Program”.
Over 30 representatives of Ministries of Environment (MoE) and Territorial Administration and Infrastructure, MoE "Hydrometeorology and Monitoring Center" SNCO, MoE “Center of Expertise for Environmental Impact Assessment” SNCO, MoE “Environmental Program Implementation Office”, Statistics Committee, Public Services Regulatory Commission, public organisation and UNDP attended the event.