Վերականգնվող էներգետիկան և կայուն էներգետիկ զարգացման համայնքային ծրագրերը թեմայով աշխատաժողով
2017թ. հունիսի 2-ին տեղի ունեցավ “Վերականգնվող էներգետիկան և կայուն էներգետիկ զարգացման համայնքային ծրագրերը” խորագրով ԱՄՆ առաջատար փորձի փոխանակման աշխատաժողով, որը կազմակերպվել էր ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի Հայաստանի Համայնքների Միության և ԱՄՆ Պետքարտուղարության Օրենսդրական ոլորտի մասնագետների ծրագրի (Professional Fellows Program/PFP)  հետ համատեղ: Աշխատաժողովի նպատակն էր ծանոթացնել ԱՄՆ առաջատար փորձի հետ, փոխանակել գիտելիքներ էներգետիկ կառավարման ոլորտում իրականացվող ծրագրերի, նախաձեռնությունների և ֆինանսավորման հնարավորությունների մասին:
Միջոցառման հատուկ հյուրն էր ԱՄՆ Հավայիի նահանգի Բիզնեսի, տնտեսական զարգացման և տուրիզմի վարչության էներգետիկ կառավարման գրասենյակի վերականգնվող էներգետիկայի ծրագրի ղեկավար Վերոնիկա Ռոքան, ում ղեկավարած Վերականգնվող էներգիայի ծրագիրը պատասխանատու է նահանգի կողմից ստանձված մինչև 2045թ. 100 մաքուր էներգիայի անցման պարտավորությունը կյանքի կոչելու համար։ Միջոցառմանը մասնակցում էին համայնքապետարանների, ոլորտին առնչվող միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ՀԿ-ներ և փորձագետներ:

The workshop on Renewable Energy and Sustainable Energy Development Community Program was conducted on June 2, 2017. The event was organized jointly by UNDP Armenia, Union of Communities of Armenia and U.S. State Department's Bureau of Educational and Cultural Affairs' Professional Fellows Program. The objective of the workshop was to introduce US advance experience and exchange knowledge on energy management projects, initiatives and financing opportunities.
The special guest of the event was Veronica Rocha, Renewable Energy Branch Manager, Hawaii State Energy Office. The Renewable Energy Project headed by Veronica Rocha set a goal to reach 100 clean energy in Hawaii State by 2045. The event was also attended by the representatives of the communities, international organizations and NGOs, as well as by relevant experts.