«Կլիմայի փոփոխություն. թափանցիկության շրջանակները և Փարիզի համաձայնագիրը գործողության մեջ» աշխատաժողով
04 սեպտեմբերի 2019
2019թ․ սեպտեմբերի 4-ին տեղի ունեցավ «Կլիմայի փոփոխություն. թափանցիկության շրջանակները և Փարիզի համաձայնագիրը գործողության մեջ» աշխատաժողովը, որը կազմակերպվել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության համակարգման ներքո ՄԱԶԾ  հայաստանյան գրասենյակի կողմից իրականացվող «ՄԱԿ ԿՓՇԿ ներքո Հայաստանի չորրորդ ազգային հաղորդագրության և երկամյա առաջընթացի երկրորդ զեկույցի պատրաստում» ծրագրի շրջանակներում։
Աշխատաժողովի նպատակն էր շահագրգիռ կողմերի հետ կիսվել համապատասխան տեղեկատվությամբ Չափումների, Հաշվետվայնության և Հավաստագրման համակարգի, Փարիզի համաձայնագրի ներքո թափանցիկության շրջանակների վերաբերյալ, ինչպես նաև ներկայացնել «Թափանցիկությանն ուղղված կարողությունների հզորացման նախաձեռնություն» ՄԱԶԾ-ԳԷՖ ծրագիրը։
Բացման խոսքով հանդես եկան Շրջակա միջավայրի նախարարի առաջին տեղակալ Իրինա Ղափլանյանը և ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Միհայլա Ստոյկոսկան։ Աշխատաժողովին մասնակցեցին մի շարք պետական գերատեսչությունների պաշտոնյաներ, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես միջազգային, այնպես էլ ազգային փորձագետեր և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ։

“Leading on Climate Change: Putting Transparency Frameworks and the Paris Agreement into Action” workshop
04 September 2019
On the 4th of September 2019 a workshop titled “Leading on Climate Change: Putting Transparency Frameworks and the Paris Agreement into Action” was organized within the framework of  “Development of Armenia’s Fourth National Communication to the UNFCCC and Second Biennial Update Report” project, implemented by UNDP in coordination with the Ministry of Environment.
The scope of the workshop was to share with stakeholders the relevant information on Measurement, Reporting and Verification System and National Transparency Framework requirements under the Paris Agreement, as well as present key objectives of “Capacity Building Initiative for Transparency” UNDP-GEF project.
First Deputy minister of Environment Irina Ghaplanyan and UNDP Deputy resident representative Mihaela Stojkoska made opening remarks. The workshop was of great interest to the participants, including officials from a number of government agencies, representatives of international organizations, as well as both international and national experts and the private sector.
Attached are the presentations of the workshop:
New developments in transparency frameworks:  Paris “Rulebook”
MRV platforms
Susan Legro, UNDP International Expert
Existing arrangements for Measuring Reporting Verification (MRV) under UNFCCC Enabling Activities in Armenia