Հայաստանում օդի որակի մոնիթորինգի բարելավման ընդհանուր հայեցակարգ
«ԵՄ-ն Կլիմայի համար» ՄԱԶԾ-ԵՄ տարածաշրջանային ծրագրի ներքո Շրջակա միջավայրի Ավստրիայի գործակալությունը (EAA, Umweltbundesamt) մշակել է «Հայաստանում օդի որակի մոնիթորինգի բարելավման ընդհանուր հայեցակարգը», հիմք ընդունելով մի կողմից՝ Եվրամիության և Ատոմային էներգիայի եվրոպական համայնքի և նրանց անդամ պետությունների, և մյուս կողմից՝ Հայաստանի Հանրապետության միջև ստորագրված «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության» Համաձայնագրի պահանջները (ՀԸԳՀ): Օդի որակի համար ՀԸԳՀ նպատակ ունի ներդաշնակեցնել Հայաստանի օրենսդրությունը օդի որակի եվրոպական դիրեկտիվների/հրահանգների հետ:
Հայեցակարգը ներառում է Հայաստանում օդի որակի մոնիտորինգի օրենսդրական դաշտի վերլուծությունները, որոնք կատարվել են Գյումրի, Վանաձոր, Ալավերդի, Ծաղկաձոր, Արարատ, Չարենցավան, Կապան, Քաջարան քաղաքներում օդի որակի մոնիտորինգի ցանցերի քարտեզագրմանը զուգահեռ: Մոնիտորինգի կայանների տեղակայման, ներառյալ երթևեկության, արդյունաբերական, քաղաքային և ետնամասային տեղակայումների չափանիշների սահմանման վերաբերյալ տրվել են առաջարկություններ:
Հայեցակարգը ներառում է նաև Երևանի պիլոտային կայանի ծախսերի նախահաշիվը, ներառյալ ՈԱ/ՈՀ և սարքավորումների և տեղակայանքների, նմուշառման համակարգերի և անալիզատորների պարամետրերի և ծախսերի նկարագրությունը:

A General Concept for Improving Air Quality Monitoring in Armenia
Within the “EU4Climate” EU-UNDP regional project, the Environment Agency Austria (EAA, Umweltbundesamt) developed "A general concept for improving air quality monitoring in Armenia" based on requirements arising from the "Comprehensive and enhanced Partnership Agreement between the European Union and the European Atomic Energy Community and their Member States, of the one part, and the Republic of Armenia, of the other part" (CEPA agreement). For air quality, the CEPA agreement aims at harmonising the Armenian legislation towards the European Air Quality Directives.
Within the Concept the analyses of the legal framework in Armenia for air quality monitoring were made alongside the mapping of air quality monitoring networks in the cities of Gyumri, Vanadzor, Alaverdi, Tsaghkadzor, Ararat, Charentsavan, Kapan, Kajaran. The recommendations for setting criteria for siting of monitoring stations, including traffic, industrial, urban and background sites, have been provided.
The Concept also includes the cost estimate for a pilot station in Yerevan, including QA/QC and a description of parameters and costs for equipment and installations, sampling systems and analysers.