Ծրագրի նպատակն է էներգախնայողությունը և վերականգնվող էներգետիկայի զարգացումը խթանող նոր հնարավորությունների բացահայտումը՝ համահունչ Փարիզյան համաձայնագրով Հայաստանի Հանրապետության կողմից նախանշված կլիմայի փոփոխության օրակարգին, ինչպես նաև՝ շրջակա միջավայրի, մարդու առողջության վրա տեխնածին ազդեցության նվազեցումը:
Ծրագրով սահմանվել են մինչև 2030 թ․ ՀՀ-ում էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի բնագավառների հիմնական առաջնահերթություններն ու զարգացման ուղղությունները: Ծրագրի իրականացման արդյունքում կբարելավվեն տնտեսությունում էներգախնայողությունն ու էներգաարդյունավետությունը բնորոշող ցուցանիշները, նշանակալիորեն կընդլայնվի վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների (մասնավորապես, արևային էներգիայի) օգտագործմամբ էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը՝ նպաստելով էներգետիկ անկախության ու անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը, կբարձրանա Հայաստանի էներգետիկ համակարգի հուսալիությունը։
"Էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի 2022-2030 թթ․ ծրագիրը " մշակվել է «ԵՄ-ն Կլիմայի համար» ԵՄ-ՄԱԶԾ ծրագրի տեխնիկական աջակցությամբ։

Program on Energy Saving and Renewable Energy for 2022-2030
On March 24, the Government of Armenia approved EnergySaving and Renewable Energy Program 2022-2030”, at the same time launching the first stage of the Program implementation for 2022-2024.
Program aims to identify new opportunities in accordance with Armenia’s climate agenda under Paris Agreement, as well as to reduce man-made impact on the environment and human health.
Besides, the main priorities and development directions of energy saving and renewable energy by 2030 will be defined for the country. The Program will lead to the improvement of indicators in energy saving and energy efficiency in the economy and the significant expansion of production of electricity using renewable energy sources (in particular, solar energy), enhancing the energy independence and security, as well as the reliability of Armenia's energy system.