Ավարտվել են Ալավերդի համայնքի սոցիալական զարգացման ծրագրի մշակման աշխատանքները
Հոկտեմբերի 30-ին Ալավերդու համայնքապետարանում ներկայացվել և քննարկվել է համայնքի Սոցիալական զարգացման ծրագրի նախագիծը։ Փաստաթղթի մշակման աշխատանքներն իրականացվել են ՄԱԶԾ կողմից, Շվեդիայի կառավարության (Sida) աջակցությամբ իրականացվող «Համայնքի կայունության ամրապնդում էներգաարդյունավետության և ցածր արտանետումներով զարգացման միջոցով» ծրագրի աջակցությամբ:
Հ
ամայնքային պաշտոնյաներից, սոցիալական աշխատողներից և տարբեր կառույցների ներկայացուցիչներից կազմված աշխատանքային խմբի, անկախ փորձագետի և ՀԵԲԱ հասարակական կազմակերպության կողմից մշակված ծրագրի հիմքում բացահայտված համայնքային կարիքներն ու առաջնահերթություններն են։ Հիմնական նպատակը՝  սոցիալապես խոցելի խմբերի՝ տարեցների և հաշմանդամություն ունեցող անձանց կյանքի որակի բարելավումը, կայուն եկամուտ ապահովող հնարավորությունների ստեղծումն ու համայնքի սոցիալ-տնտեսական զարգացման խթանումը։ Ծրագիրը կիրականացվի մի քանի ենթածրագրերի միջոցով, որոնք միասին կնպաստեն համայնքի ներառական և երկարաժամկետ զարգացմանը։
Աշխատանքային խմբի կողմից իրականացված կարիքների գնահատման արդյունքում առանձնացվել են համայնքի հիմնական խնդիրները՝ գյուղատնտեսության, առողջապահության, կրթության, զբոսաշրջության և ենթակառուցվածքների ոլորտներում, և մշակվել են առաջիկա տարիների համար դրանց լուծմանն ուղղված գործողություններ։
«ՄԱԶԾ-ի հետ համագործակցության շնորհիվ մենք այժմ ունենք կառուցվածքային փաստաթուղթ, որը թույլ կտա մեզ ավելի համակարգված աշխատել։ Համայնքի սեփական ռեսուրսներով և հնարավորություններով դժվար կլիներ այս աշխատանքներն իրականացնել, և մենք չէինք կարող ունենալ նման կարիքահեն ծրագիր՝ հիմնված գնահատումների և ֆոկուս խմբային քննարկումների վրա», - նշել է Ալավերդու համայնքապետի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը։
Ծրագրի իրագործման հնա
րավոր ֆինանսավորման աղբյուրներից մեկը կարող է լինել Մղարթի ֆոտովոլտային կայանի կողմից գեներացվող եկամուտը: 500 կՎտ դրվածքային հզորությամբ կայանը կառուցվել է 2025թ․-ի մայիսին՝ նույն ՄԱԶԾ ծրագրի շրջանակում։
Հաջորդիվ Սոցիալական զարգացման ծրագրի նախագիծը կներկայացվի ավագանու հաստատմանը։
18 նոյեմբերի 2025 ՄԱԶԾ աջակցությամբ մշակվել է Ալավերդի համայնքի առաջին սոցիալական զարգացման ծրագիրը
«Համայնքի կայունության ամրապնդում էներգաարդյունավետության և ցածր արտանետումներով զարգացման միջոցով» ծրագրի աջակցությամբ:
18 հուլիսի 2025 ՄԱԶԾ-ն աջակցում է Ալավերդու համայնքին սոցիալական զարգացման ծրագրի մշակման գործում
«Համայնքների կայունության ամրապնդում էներգաարդյունավետության և ցածր արտանետումներով զարգացման միջոցով» ծրագրի շրջանակում,

On October 30, 2025, Alaverdi Municipality presented the draft Social Development Program, marking a major step in strengthening local welfare and social inclusion. The program was developed under the UNDP project “Strengthening Community Resilience through Energy Efficiency and Low-Emission Development,” funded by the Government of Sweden (Sida).
Prepared by a working group of municipal officials, social workers, and community representatives, with the support of an independent expert and HEBA NGO, the Social Development Program is based on a comprehensive assessment of local needs and priorities. It aims to improve the quality of life for vulnerable groups, including the elderly and persons with disabilities, while promoting socio-economic growth and sustainable income opportunities. It will be implemented through several sub-programs that together contribute to inclusive and long-term community development.
The needs assessment, conducted by the working group, identified key challenges across sectors such as agriculture, healthcare, education, tourism, and infrastructure, outlining specific actions to address them in the coming years.
“Through cooperation with UNDP, we now have a structured, data-driven document that will help us plan more effectively. With the community’s own resources, it would have been difficult to develop such a comprehensive and needs-based program,” said Artur Manukyan, Deputy Mayor of Alaverdi.
Revenue from the Mghart Photovoltaic Station may serve as one of the potential funding sources for implementing the proposed actions. The 500 kW community-owned PV plant was completed in May, 2025 under the same UNDP project.