Միջոցառումն իրականացվել է ՄԱԶԾ կողմից իրայանացվող «Ռիսկերի գնահատման տեխնիկական ուղեցույցների մշակում կորուստների և վնասների արձագանքման կառավարման մոտեցումների մշակման համար» ծրագրի շրջանակում
2024 թվականի դեկտեմբերի 23-ին կայացավ «Ռիսկերի գնահատման տեխնիկական ուղեցույցների մշակում կորուստների և վնասների արձագանքման կառավարման մոտեցումների մշակման համար» ծրագրի մեկնարկային աշխատաժողովը։
Աշխատաժողովի հիմնականն նպատակն էր ներկայացնել ԵԺ-ՑԱԶՌ ներդրման սոցիալ-տնտեսական և բնապահպանական ազդեցությունների գնահատման արդյունքները, այդ թվում՝ ստացված համապատասխան էկոնոմետրիկ մոդելի կառուցման միջոցով։
Միավորված ազգերի կազմակերպության զարգացման ծրագրի ֆինանսավորմամբ կազմակերպվում է «Կլիմայի փոփոխությունը և կանայք Հայաստանում» մրցանակաբաշխությունը
Մայիսի 20-ին Ալավերդու համայնքապետարանում կայացավ «Համայնքի կայունության ամրապնդում էներգա¬արդյունա¬վետության և ցածր արտանետումներով զարգացման միջոցով» ՄԱԶԾ-Սիդա Ծրագիր Խորհրդի նիստը, որի ժամանակ քննարկվեցին ծրագրով վերջին մեկ տարում կատարված աշխատանքներն ու առաջիկա անելիքները։
Ապրիլի 30-ին ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի «Կլիմայական խոստում Հայաստան. խոստումից ազդեցություն» ծրագրի շրջանակներում տեղի ունեցավ «Երկարաժամկետ ցածր արտանետումներով զարգացման ռազմավարություն. իրականացման հեռանկարներ և հնարավորություններ» խորագրով աշխատաժողովը:
2024թ․ ապրիլի 5-ին փորձի փոխանակման նպատակով Ալավերդու պետական արհեստագործական ուսումնարանում (ԱՊԱՈւ) հյուրընկալվել էին Վանաձորի Ս. Թևոսյանի անվան պոլիտեխնիկական քոլեջի տնօրեն Տաթևիկ Փնջոյանը և քոլեջի դասախոսները։
Փետրվարի 14-ին Ալավերդու պետական արհեստագործական ուսումնարանը և «ԷկոՎիլլ» ընկերությունը համագործակցության հուշագիր կնքեցին։
Այսօր Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հաստատեց ՀՀ ջերմոցային գազերի ցածր արտանետումներով զարգացման երկարաժամկետ (մինչև 2050թ.) ռազմավարությունը:
Քննարկման առանցքում էին Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) շրջանակներում օզոնը քայքայող նյութերի և հիդրոֆտորածխածինների վերականգնման, վերամշակման կամ ոչնչացման կարգավորումները և դրանք կիրառելու հնարավորությունների գնահատումը:
Սույն թվականի հոկտեմբերի 30-ին տեղի ունեցավ «Ազգային մակարդակով սահմանված գործողությունների իրականացման առաջընթացի տարեկան ամփոփման աշխատաժողովը»
Նոյեմբերի 23-ին կայացավ «Փարիզյան համաձայնագրի ներքո կլիմայի փոփոխության չափումների, հաշվետվայնության և հավաստագրման համակարգի խնդիրները. «Էներգետիկա» սեկտոր» խորագրով աշխատաժողովը: