Economic, social and environmental impacts of implementing the Long-Term Low Emission Development Strategy
13 june 2024 Call for applications - "Climate Change and Women in Armenia" award ceremony
Award ceremony "Climate Change and Women in Armenia" funded the United Nations Development Programme
20 may 2024 Board meeting of "Strengthened Community Resilience through Energy Efficiency and Low Emission Development" UNDP-Sida Project was held
On 20 May, UNDP-Sida Project Board meeting of "Strengthened Community Resilience through Energy Efficiency and Low Emission Development" project was held. During the meeting, the work accomplished by the project over the past year and the upcoming tasks were discussed.
30 april 2024 From Policy to Implementation Scenarios - Long-Term Low Emission Development Strategy of Armenia
On April 30 a workshop titled “Long-Term Low Emission Development Strategy: implementation prospects and opportunities” was held in the frames of UNDP “Climate Promise Armenia - From Pledge to Impact” project.
05 april 2024 Experience exchange meeting on " Installation, repair and maintenance of renewable energy power plants "
On April 5, 2024, Alaverdi State Vocational College (ASVC) hosted Tatevik Pnjoyan, the Director of Tevosyan Polytechnic College of Vanadzor named after S. Tevosyan, along with college lecturers, to exchange experiences.
14 february 2024 The inaugural event of cooperation between Alaverdi State Vocational College and "EcoVille" company took place
On 14 February, Alaverdi State Vocational College and "EcoVill" company signed a memorandum of cooperation.
28 december 2023 The Government of Armenia approved Long-term Low Greenhouse Gas Emissions Development Strategy
Today, the Government of Armenia approved the GHG Long-term Low Greenhouse Gas Emissions Development Strategy of the Republic of Armenia (until 2050).